Няма национална програма за превенция на заболяванията на щитовидната жлеза, затова всеки трябва да бъде отговорен за своето здраве, да следи за симптоми и поне веднъж в годината да посещава ендокринолог.
Това подчерта пред БНР-Радио София специалистът д-р Мария Калинкова.
На 25 май ще отбележим Световния ден за заболяванията на щитовидната жлеза. От т.нар. тиреоидни заболявания страдат повече от 750 милиона души по света.
Д-р Калинкова посочи, че сред уязвимите са хора, в чието семейство има болни майки, баби, както и пациенти с вече открито автоимунно заболяване.
Сред симптомите, които трябва да ни накарат да ни повишат вниманието, са: динамика в теглото, умора, проблеми с паметта, сърцебиене, дрезгав глас, нервност, изпотяване, лош сън.
Ендокринологът отбеляза, че в сравнение с мъжете, жените са 20 пъти по-застрашени от тиреоидитът на Хашимото.
"Щитовидната жлеза има ключова роля за това, жената да забременее и да износи здрав плод – каза д-р Калинкова. – В първия триместър тази жлеза се отразява на функциите както на бебето, така и на жената. Едно недиагностицирано Хашимото може да крие риск от забавяне в развитието на детето."
Изследването на жлезата включва проверка на хормоните, както и ехографска диагностика, с която може да се открият евентуални структурни промени, възли, кисти.
Здравната каса покрива частично изследванията на щитовидната жлеза.
От 1994 г. хората и животните приемат с храната и йодирана (готварска) сол, което осигурява този важен химичен елемент за човешкия организъм. Хималайската сол не е йодирана.
По-лесната избухливост и сприхавост може да се дължи и на проблеми с тази жлеза, защото тя е свързана с нервната система и психическото здраве, допълни специалистът.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..
На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..