Вторият в България барбекю шампионат ще се проведе от 24 до 26 май на бившия стадион "Юнак". Освен условия, категории и награди за състезателите (от България, Унгария и Румъния), организаторите за предвидили и допълнителни стимули за другите сетива на публиката, като подходящо облечени танцьорки, блус (Васко Кръпката с „Подуене блус бенд“, Камен Кацата, музиканти от Северна Македония), диджеи и тематични напитки.
"Навремето Колумб заедно с Новия свят е открил и новия за тогава начин за приготвяне на месо от „диваците“ – отбеляза пред БНР-Радио София Васил Златарев, който въпреки майсторлъка си, предпочита да се нарича барбекю ентусиаст. – Има си специфики – за месото, за зеленчуците, за дървесината, с която се опушва, но най-голямата тънкост при правенето на барбекю е контролирането на огъня. При температура 120 градуса за 6-7 часа свинското става разкошно."
Той обясни, че участниците в шампионата ще се състезават в няколко категорииза приготвяне на свинско плешка, ребра, пилешко, говеждо, но ще има и изненада - мистър бокс с 2 вида месо, което предварително не е известно.
Критериите обаче не са изненада: сочност, начин на опушване, проникване през коричката с подправки, крехкост, вкус.
Колкото до качеството на месото: "Не говорим за японците, които правят масаж на кравите и им пускат Моцарт. Но и у нас има достатъчно крафт ферми, с екологично отглеждани животни."
Първенството ще има и състезание за деца - над 6-годишни, с придружител. А всеки победител ще си тръгне с барбекю (съоръжението, не сготвеното).
Чуйте още по темата в разговора на Антония Каменичка.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..