Един от притегателните концерти през тази изпъстрена със събития седмица е гостуването в София (а след това и в Пловдив) на Belgian Brass Soloists. С тях на 23 май се открива четвъртото издание на МузикАртисимо фест
Мила Павлова - артистичен директор на фестивала, разказа специално за БНР-Радио София:
"Те ще свирят в Софийската градска художествена галерия, която постепенно се превърна в наше любимо място. Сега има и съвсем нова изложба там, току-що открита, на Дечко Узунов, така че винаги пространството е различно и това добавя колорит към концертите ни."
Солистите на Belgian Brass са всъщност представителна извадка от големия ансамбъл Belgian Brass, петима от най-емблематичните музиканти в състава.
"Мечтаем си от много време да можем да ги представим пред българската публика, още откакто поканихме солистите на браса на Кралския Концертгебау в Амстердам", допълни Павлова.
И петимата музиканти са членове на големи белгийски оркестри, а същевременно и изтъкнати преподаватели.
Тромпетистът Ману Мауерс, например, е сред основателите на Belgian Brass, един от най-изтъкнатите тромпетисти в Белгия, свири и с много барокови оркестри, а тубистът е от Националната опера на Белгия Ла Моне.
"Програмата включва както класическа музика, така и поп и джаз. Концертът ще е подходящ за всякакви слушатели, истински празник – разясни Мила Павлова. – Тромбонистът им е роден в Керкрадe, люлката на духовите ансамбли в този регион (Нидерландия и Белгия) – град, в който като ученици ни водеха на голям международен конкурс."
Междувременно в Пловдив тече другият фестивал, създаден и ръководен от Мила Павлова – "Дни на музиката в Балабановата къща".
Той беше открит с концерт на Светлин Русев, който е представил пред публиката и един млад талантлив цигулар - Виктор Трайков.
На 25 май за пръв път на фестивала ще гостува друг изтъкнат цигулар - Веско Пантелеев-Ешкенази, заедно с акордеонистката Вероника Тодорова със специално подготвена програма (в по-камерен вариант), заедно с Георги Милтядов (пиано).
Следващият специален концерт в Пловдив събира две от големите български имена, познати по света – Красимира Стоянова и Людмил Ангелов, които пристигат от изява в Миланската скала.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..