В предаването "Радиокафе" повече за книгата разказа преводачът Ваньо Попов, работил дълги години и в БНР.
"В превода трябва да бъдеш максимално близо до автора, да съумееш да разкажеш това, което той разказва, и да представиш неговата идея. Съвременните автори са и новатори по някакъв начин, понякога се налага да обединиш или разделиш 2 изречения. В италианския език имат една слабост - да правят едно изречение ужасно дълго, но трябва да се нагаждаме към авторите", посочи той.
Коя е Франческа Петрицио?
Тя е млада писателка, завършила бакалавър по изкуствата в Оксфорд. След това решава, че ще пише и през 2010 г. издава първия си роман "Мемоарите на една кучка", който преразказва по оригинален начин историята на троянската Елена. Романът е преведен на много езици. С него авторката печели награда за най-добър тоскански писател. През 2012-а излиза романът ѝ "Обратната страна на тъмното", който печели наградата „Кианти“ 2013. През същата година при същия издател тя публикува "В кръвта ми е" – в нея авторката сякаш иска да реабилитира героите, за които говори, които действително са много големи герои в италианската история – говори за Папа Александър VI (1492-1519), който променя толкова много папската институция, изпълвайки я с много корупция, продажни сделки, скалъпени бракове, нападения над невинни княжества. През това време Италия представлява пъзел от много княжества, изобщо не се нарича Италия по това време.
Папа Александър VI осигурява властта си по един много корумпиран начин, подкупвайки кардиналите, правейки им подаръци от типа на лятна вила или пък малък дворец в околностите на Рим… Въпреки, че със своите действия той е искал да запази много от княжествата и успява да обедини разядената отвътре Света църква, разказва преводачът.
Дава ли реална представа този роман за разказаните в него исторически моменти?
"В нашия случай мисля, че доста неща са извадени от библиотеките на Ватикана, Лондон, други библиотеки в Европа - твърди Ваньо Попов. - Езикът на романа е богат, изпълнен с много думи, вече излезли от употреба. Използвани са термини от онази епоха - имена на саби, оръжия, топове, крепостни стени, които не съществуват от векове. Езикът е богат и като култура, разказът е във формата на дневник, разказан през погледа на Лукреция и Чезаре.
Чуйте още в разговора на Лили Големинова.
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..