Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Шекспир за деца", стикери за Вайбър и "Под езика" представи художникът Дамян Дамянов

И още за книгите - какво се предлага и какво четем днес? Чуйте.

Дамян Дамянов, художник, илюстратор, автор на "Под езика" и "Стикери за вайбър"
Снимка: Радио София

Дамян Дамянов е художник и писател. Автор на проекта “Под езика“, на стикери за Вайбър, посветени на 24 май, художник на книгата "Шекспир за деца“.

Освен всичко това, Дамян Дамянов е баща на 12-годишната Яна, която е от поколението изключително свързано с дигиталните устройства, поколение, за което целият свят минава през екрана. Но Яна е различна. Тя обича да чете. Предпочита книги само на хартия.

“Което е страхотно, защото мисля, че приключихме с тази полемика и апокалиптична дискусия как хартиената книга ще изчезне и никога повече няма да я има“, констатира Дамянов.

“Мисля, че в последните години доста много се чете в България, нека обърнем внимание колко книжарници има, колко хора ще има (надявам се) и на този Панаир на книгата, който започва днес и ще продължи цели 10 дни“, посочи той.

Въпросът е - Какво се предлага и какво се чете, доколко е задоволен вкусът на публиката? Или казано по Дисни – “Никой, който е подценил вкуса на публиката не е сгрешил.“

"Когато даваме на 100% това, което публиката очаква, един бърз, лесен фаст фууд продукт, това е добре за бизнеса, но като цяло за културата и възпитанието не е е съвсем добре", подчерта Дамян Дамянов.

Как процедират издателствата, как достигат до аудиторията?

"За малките издателства времената са трудни, за големите, които могат да си позволят да купят правата на по-популярни автори, при тях една идея по-лесно“, посочи авторът на “Стикери за вайбър“, посветени на празника 24 май, които са плод на лична отговорност и усилия, културата да достига до всички.

“Вайбър стикерите могат да се изтеглят напълно безплатно. Наричат се “24 май“. Те са намигване към нашата култура и ползващите приложението ще открият познати имена от класическата ни литература, забавни закачки с езика и културата, дано ми бъдат простени от аудиторията“, каза още художникът.

"Шекспир за деца" - книгата разказва шекспировите истории на забавен език, достъпен за децата.

Става дума за книгата на Едит Несбит “Красиви истории от Шекспир“, преводно издание, което за първи път се появява в Англия преди век. В него авторката събира най-големите емблематични пиеси от Шекспир, като ги адаптира и преразказва за деца, така че да не четат драматургичен текст, а да се запознаят с историята под формата на приказка. По удивителен начин тя успява да представи големите теми, които вълнуват английския бард и да ги преведе за деца – един сюжет, пълен с теми, които вълнуват до ден днешен, поясни Дамянов. Той допълни, че книгата събужда въображението на децата, които сами трябва да си представят цялата епоха и героите в нея. Тук внасяме уточнението, че 24 май не е празник само на буквите, на четенето, но е празник на цялата българска култура. Днес традиционно се връчват наградите „Аскеер“, празнуваме и театъра и киното, изкуството и културата, което се основава на езика.

"Днес е най-безспорният ни празник, защото празнуваме нашето културно наследство, празнуваме гласовете на България известни по света, нашите поети, писатели и съвременните такива, които тепърва ще се четат“, изтъкна Дамянов.

По думите му, тенденцията творците да се превръщат в супер звезди е много полезна, тоест, цялата българска общественост да бъде запозната с хора от киното и театъра.

“Това е добре, защото се поставя на масата темата за култура, затова, че и в България се прави изкуство днес, че има хора, които работят, нашето лице пред света да бъде достойно“, подчерта той.

Чуйте още от разговора, за да научите и за новата втора част на “Под езика“.

Изданието ще можете да откриете на Панаира на книгата пред НДК.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15
Мария Пулиева

Адресите на любовта - Найден Геров и Мария Пулиева

Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..

публикувано на 17.05.25 в 14:00

Право на глас

Лора Младенова oт „Невидими животни” за  благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен:  "Идеята дойде от певицата Тина, към..

публикувано на 17.05.25 в 11:20
„Нощ на музеите“ в НВИМ

„Нощ на музеите“ и в НВИМ

Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ  с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..

публикувано на 17.05.25 в 10:50