Освен всичко това, Дамян Дамянов е баща на 12-годишната Яна, която е от поколението изключително свързано с дигиталните устройства, поколение, за което целият свят минава през екрана. Но Яна е различна. Тя обича да чете. Предпочита книги само на хартия.
“Което е страхотно, защото мисля, че приключихме с тази полемика и апокалиптична дискусия как хартиената книга ще изчезне и никога повече няма да я има“, констатира Дамянов.
“Мисля, че в последните години доста много се чете в България, нека обърнем внимание колко книжарници има, колко хора ще има (надявам се) и на този Панаир на книгата, който започва днес и ще продължи цели 10 дни“, посочи той.
Въпросът е - Какво се предлага и какво се чете, доколко е задоволен вкусът на публиката? Или казано по Дисни – “Никой, който е подценил вкуса на публиката не е сгрешил.“
"Когато даваме на 100% това, което публиката очаква, един бърз, лесен фаст фууд продукт, това е добре за бизнеса, но като цяло за културата и възпитанието не е е съвсем добре", подчерта Дамян Дамянов.
Как процедират издателствата, как достигат до аудиторията?
"За малките издателства времената са трудни, за големите, които могат да си позволят да купят правата на по-популярни автори, при тях една идея по-лесно“, посочи авторът на “Стикери за вайбър“, посветени на празника 24 май, които са плод на лична отговорност и усилия, културата да достига до всички.
“Вайбър стикерите могат да се изтеглят напълно безплатно. Наричат се “24 май“. Те са намигване към нашата култура и ползващите приложението ще открият познати имена от класическата ни литература, забавни закачки с езика и културата, дано ми бъдат простени от аудиторията“, каза още художникът.
"Шекспир за деца" - книгата разказва шекспировите истории на забавен език, достъпен за децата.
Става дума за книгата на Едит Несбит “Красиви истории от Шекспир“, преводно издание, което за първи път се появява в Англия преди век. В него авторката събира най-големите емблематични пиеси от Шекспир, като ги адаптира и преразказва за деца, така че да не четат драматургичен текст, а да се запознаят с историята под формата на приказка. По удивителен начин тя успява да представи големите теми, които вълнуват английския бард и да ги преведе за деца – един сюжет, пълен с теми, които вълнуват до ден днешен, поясни Дамянов. Той допълни, че книгата събужда въображението на децата, които сами трябва да си представят цялата епоха и героите в нея. Тук внасяме уточнението, че 24 май не е празник само на буквите, на четенето, но е празник на цялата българска култура. Днес традиционно се връчват наградите „Аскеер“, празнуваме и театъра и киното, изкуството и културата, което се основава на езика.
"Днес е най-безспорният ни празник, защото празнуваме нашето културно наследство, празнуваме гласовете на България известни по света, нашите поети, писатели и съвременните такива, които тепърва ще се четат“, изтъкна Дамянов.
По думите му, тенденцията творците да се превръщат в супер звезди е много полезна, тоест, цялата българска общественост да бъде запозната с хора от киното и театъра.
“Това е добре, защото се поставя на масата темата за култура, затова, че и в България се прави изкуство днес, че има хора, които работят, нашето лице пред света да бъде достойно“, подчерта той.
Чуйте още от разговора, за да научите и за новата втора част на “Под езика“.
Изданието ще можете да откриете на Панаира на книгата пред НДК.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..