Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Стоева: Децата предпочитат да четат книги, които са близки до тях и са си избрали сами

Снимка: Радио София

На български излезе книгата „Защо учениците не обичат училището?" от Даниъл Уилингам. Авторът насочва вниманието към своите открития върху цялостната основа на процеса на учене и формулира работещи техники за преподаване.

Пред Радио София основателят на Фондация „Детски книги" и Фондация „Четене" Валентина Стоева сподели, че Даниъл Уилингам е посветил живота си на това да помогне на учителите да удовлетворят своята мечта да преподават знания.

„Книгата му не се фокусира толкова върху училището, а по-скоро как учителите да станат по-добри, така че задаването на въпроси да не ги плаши. Детските въпроси, всички знаем, могат да бъдат много провокативни и е доста притеснително, когато някой възрастен трябва да си признае, че не знае нещо. Това е проблем и на нашето общество, но и не само в България. Затова смятам, че тази книга би могла да направи връзката, така че учителят и училището да означават едно – ходя с желание, за да натрупам знания“, каза Валентина Стоева.

Тя добави, че в книгата„Защо учениците не обичат училището?", Даниъл Уилингам стъпва на 9 принципа, по които мозъкът работи и обработва информация.

„Ученето е важно за хората, но това, което на мен най-много ми харесва в книгата е началото, когато той преобръща нагласите ни и казва, че в крайна сметка, макар и ние да си мислим, че целта на мозъка и на ума ни е да трупа знания, това въобще не е така. Всъщност неговата задача е да ни пести енергия, а мисленето е много трудоемък процес, който хаби много енергия и освен това въобще не е сигурно, че ще стигнеш до задоволителни резултати. Въпреки това, без да трупаме знания, ние не бихме могли да се справим с ежедневието“, обясни основателят на Фондация „Детски книги".

Валентина Стоева каза още, младите учители трябва да надграждат, да обясняват и да повтарят. По думите й, децата предпочитат да четат книги, които са близки до тях и са си избрали сами.

„Затова съм много щастлива, че 12 години чрез Националната награда „Бисерче вълшебно“ им даваме правото само и единствено те да гласуват за книгите, които са ги впечатлили. Често се говори, че децата не искат да четат, не обичат да четат, но ние силно вярваме, че децата, които казват, че не харесват книгите, най-вероятно не са открили точната книга за тях“, каза Валентина Стоева.

Тя добави, че на 22 май 2024 г. фондация „Детски книги“ е обявила победителите в дванадесетото издание на Националната награда „Бисерче вълшебно“. В надпреварата за детските гласове са взели участие 90 издания, селектирани от 141 първоначални номинации. Правото си на глас са упражнили 10 835 деца от цялата страна. Градовете София, Силистра и Търговище остават в челната тройка по брой гласували деца, следвани от Попово и Павликени.

„Какво предпочитат да четат децата? И тази година избраха чудесни истории, които са свързани със семейството, приятелството, приемането. Те имат отношение и към опазването на околната среда“, уточни Валентина Стоева.

За трета поредна година са отличени с приза „Хвърчащите хора“ и учители, и библиотекари, които неуморно насърчават четенето сред децата.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54