Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В кой век е българският учител?

Снимка: prepodavame.bg

Учителят на 21. век овластява учениците да са инициативни и активни, като им дава избор и се вслушва в обратна им връзка. Той знае как да използва технологиите, за да премахва различни бариери, които пречат на ученето.

Включва в преподаването си разнообразни материали, които правят ученето по-интересно и интерактивно. Създава у учениците желание за учене, като им помага да разберат, защо то е важно и полезно в живота.

Днес учителят (трябва да) полага допълнителни усилия, поставя се под прожекторите, поема рискове и се учи и развива през целия си живот. Избира и използва правилните инструменти в класната стая и създава възможности за учениците да се учат на технологии.

Това са изисквания на днешното време, убедени са авторите в платформата Преподаваме.бг. И предоставят възможността на всеки учител д0а попълни анкета и да провери доколко е в крак с времето.

От началото на учебната година досега близо 2 хиляди учители са се включили в изследването. Те са се самооценили, а изводите досега са, че:

  • Едва 2% от българските учители уверено дават избори на учениците си в класната стая и възможност да управляват собственото си учене.
  • Близо половината от педагогическите специалисти се чувстват експерти в това да подбират интересни и ангажиращи ресурси за преподаването си.
  • Масово учителите в България познават и използват технологии в класната стая, но голяма част от тях не са уверени в това си умение.

"Знаейки кой от какви умения се нуждае, можем да предложим съответните ресурси, да го подкрепим", уточни пред БНР-Радио София Петко Иванов, част от екипа, подготвил анкетата.

По думите му, у нас често учителите забравят да поставят ученика в центъра на учебния процес, да му поверят ролята на изследовател.

Всеки попълнил въпросника, получава индивидуален доклад с резултатите, както и насоки и ресурси за професионално развитие.

Чуйте разговора на Данаил Конов. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48

Единственото село в България с паметник на Буквите - с. Иваняне, празнува на 24 май

Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..

публикувано на 21.05.25 в 14:25

Минералната баня в Княжево - паметник на културата с местно значение?

Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..

публикувано на 21.05.25 в 13:17