Вече 15 години Софийската опера предоставя възможност на най-малките зрители да се забавляват на открито с любими герои и познати артисти. Врамките на фестивала децата ще видят „Мечо Пух“, „Трите прасенца“, „Изгубената принцеса“, „Вълкът и седемте козлета“ и „Шегобишко“. „Карнавалът на животните“ ще разкаже историята на Мая и нейното желание да пази природата и животните, каза пред Радио София Юлия Кръстева - режисьор в Националната опера и балет.Тя добави, че през годините, малките любители на операта, пренасят на по-късен етап любовта си към този вид изкуство и към по-сериозните заглавия.
„Имахме деца, които бяха абонирани всяка седмица“, каза Юлия Кръстева.
Тя изтъкна, че програмата за деца включва и много произведения на български композитори.
„Като започнем от Александър Райчев, Александър Владигеров, Андрей Дреников, Георги Костов, всички техни детски мюзикъли са в нашия репертоар. В рамките на тези години откакто сме стартирали имаме около 40 постановки, заедно с балетните. В момента от балетните играем „Пепеляшка“, „Спящата красавица“ и „Зле опазеното момиче“. Имаме и адаптация за деца на „Рейнско злато“, „Хензел И Гретел“, „Златната ябълка“ на Парашкев Хаджиев. На голяма сцена се играят „Бременските музиканти“, „Вълкът и седемте козлета“, който е адаптиран сега и в парка“, каза Юлия Кръстева.
Тя сподели и какви са предизвикателствата при играта на деца в спектаклите на Националната опера и балет.
„За това дете първата бариера е, че то трябва да играе с възрастните актьори, където трябва да стане една амалгама с тях, т.е. детето изведнъж трябва да порасне, за да не си личи разликата. За тази цел то трябва да бъде активно, със събрана мисъл, с много ясна артикулация, дикция. Това детето трябва да го преодолее за нула време и съответно много бързо трябва да влезе в кожата на своя образ“, изтъкна Юлия Кръстева.
Спектаклите от детската програма на Софийската опера очакват най-малките в четири поредни седмици - в петък, събота и неделя, от 10.00, 11.00 и 16.00 часа.
„Опера в парка“ се провежда с подкрепата на Столичната община - Календар на културните събития 2024.
На 13 юни стартира и тазгодишният Sofia opera Wagner festival, добави Юлия Кръстева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..