Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В най-бедния на енергоносители континент България изостава с "позеленяването"

Снимка: CWP Europe

Средната глобална температура през 2023 година е надхвърлила прага от 1,5 градуса по Целзий, определен в Парижкото споразумение, заявиха от Службата за климатични промени "Коперник" на ЕС. Светът вече се намира на „непозната територия“, каза по този повод Джим Скеа, председател на Междуправителствената експертна група по изменение на климата на ООН.

Климатичните, икономическите и геополитическите нови реалности изправят Европа пред труден избор – от една страна Старият континент трябва да „пришпори“ реализирането на Зеления пакт, а от друга - да помисли за своята енергийна, технологична и ресурсна независимост и в същото време да запази конкурентноспособна своята индустрия.

Устойчивата политика на компаниите, тяхната отчетност и прозрачност също имат своя значителен принос към "позеленяването" на континента.

  • Какъв е енергийният потенциал на България? Какви последствия вече се наблюдават за бизнеса в резултат на климатичните промени и как компаниите да се адаптират към тях? Какво е бъдещето на мобилността? 
    Отговорите на тези и още въпроси поставя предстоящия 15-и Зелен форум на 4 юни с участието на представители от ключовите институции, бизнеса, анализатори и експерти с доказан авторитет.
"Реалността е по-скоро обнадеждаваща. Европейската зелена сделка се развива съгласно намеренията и плановете, отбеляза пред БНР-Радио София д-р Петър Попчев, изпълнителен директор на Фондация Нет Зиро Международна мрежа за климата, участник във форума.
Той не скри сериозната конкуренция, която страните от Стария континент срещат в лицето на САЩ и най-вече Китай.

"За съжаление българската енергетика и българската икономика през последните години не намери единно решение и в момента страната ни е по-скоро сред изоставащите. Симптом за това е и липсата на енергийна стратегия - коментира още експертът. - В сложната ситуация на глобална зелена трансформация, в сравнение със САЩ и Китай, Европейският съюз изостава най-много и е изправен пред най-много предизвикателства по отношение на собствени ресурси. Ние сме в най-бедният на енергоносители континент."

Той припомни, че България също е подкрепила решението на ЕС в центъра на енергийната система да бъдат поставени възобновяемите източници, беземисионните технологии, но ние все още "си влачим краката". Продължаваме да развиваме ядрена енергетика, имаме слънчеви дни и вятър по Черноморието.

По думите на д-р Попчев, България упорито отказва да се насочи и приложи децентрализация в производството, разпределението и търговията с енергия.
След промените, приети през април, Европа след 2030-2034 г. ще разчита главно на зелена електроенергия.

Предизвикателствата и пред развити индустрии са свързани с 9-те "чисти технологии". В тези области Китай доминира, но ЕС иска да изземе до 40% от производството.
В България има желание и експерти, но няма достатъчно законодателна и политическа воля за по-бързо подобряване в тази сфера, посочи още Петър Попчев. Иначе възможностите за развитие са огромни.

Чуйте разговора на Катя Василева.

  • Д-р Петър Попчев е дипломат от кариерата. Заемал е редови и ръководни длъжности в българските дипломатическите представителства в Лагос, Женева /Конференция по разоръжаването/, Брюксел /НАТО/, Дъблин и Виена /ООН, ОССЕ, МААЕ/. С присъединяването на България към ЕС е назначен за посланик за специални поръчения по енергийна сигурност и изменение на климата. Бил е съветник на няколко министри. През 2020 г. основава Фондация Нет Зиро Международна мрежа за климата, която работи на доброволни начела. Той е неин президент и изп. директор. Пише, публикува и консултира по въпроси на международните отношения, ЕС, НАТО, енергетика и климат.

Снимка: manager.bg

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50