Международна конференция: "Мозъкът – проблеми и решения“ по повод Световния ден на Множествената склероза, ще се проведе на 30 май, четвъртък.
Организатор е Фондация“МС - Мога Сам“.
Конференцията* е посветена на причините, които разболяват човешкия мозък и са повод за редица автоимунни и дегенеративни заболявания, както и на възможностите за превенцията им.
Акценти в програмата ще бъдат теми, свързани с качеството на съня, детоксикацията и интоксикацията на тялото, ролята на гените ни, въздействието на чревния микробиом върху мозъка, функцията на витамините за физическото и менталното ни здраве, ролята на денталното здраве за мозъка и много други.
Събитието ще се проведе в Студио Launchee (ЦУМ) от 10 ч.
Събитието ще се излъчва на живо във ФБ страницата на Фондация „МС-Мога Сам“ на английски и български език, а след финала запис ще бъде качен в youtube канала на Фондацията и в профилите ѝ в социалните медии. Местата за присъствие на живо в залата вече са изчерпани.
Водещ и домакин на събитието е Биляна Савова, основател на Фондация "МС-Мога Сам", която гостува в БНР-Радио София.
Преди 16 години самата тя е диагностицирана с дегенеративното заболяване множествена склероза и това е причината да започне търсенето ѝ на ново разбиране на сигналите на тялото и психиката, които водят до отключване на това заболяване, както и на терапии, които да ѝ помогнат да включи собствените си вътрешни лечебни сили, за да има пълноценен живот. Вече повече от 12 години тя споделя опита си с хора, които искат да тръгнат по този път. Биляна Савова е идеолог и визионер на програмите за личностна трансформация: Plan to Be (10-дневна програма), new8, I AM ME, 8for8 TEEN (за тийнейджъри и „Малките учители“ (за деца между 3-10 г.
Биляна разказа за многобройните си срещи с хора от цялата страна които имат такава диагноза – какво са споделяли, чувствали ли са се подкрепени, получавари ли са правилната информация, имали ли са достъп до необходимите медикаменти.
Повече от десет години тя е посветила живота си в срещи с тях, за да им помогне в най-трудния период, първите дни след като са научили за диагнозата.
Савова сподели и за своята лична среща трудния момент на диагностициране, но как насърчена от своя лекар невролог решава да продължи напред и да потърси решение.
"Първото нещо което ми каза тази жена беше – Тялото е твое и ти решаваш какво да правиш с него. Второто нещо – Безсънието е лукс, който вече не можеш да си позволиш и третото – Научи се да бъдеш равна. Тези три неща се превърнаха в мои правила", сподели Биляна Савова.
Борбата с негативните мисли е дълга и трудна, но тя успява.
"Реших, да обърна тези мисли в друга посока, да изградя в себе си мой път, мои правила, моя карта, по която да се движа, за да стигна до тази цел, която си поставям – да бъда здрава. Винаги има неща, които идват отвън и могат да ни стресират. Това всъщност е в основата на човешката еволюция - ако няма стрес, няма движение напред. Въпросът е не дали има стрес, а какво правим с този стрес, как сме възпитани, научени, как минаваме през него“", допълни Биляна Савова.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
* Лектори в конференцията ще бъдат:
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..