В предаването "Радиокафе" разговаряме с д-р Благородна Макева, независим консултант по правата на човека, преподавател, изследовател и автор на публикации в сферата на превенцията и защитата от домашното насилие, трафика на хора, работа с деца – бежанци и мигранти. Има над 23 години стаж в системата на МВР, при това от най-първоначалното стъпало в Районното управление, до зам.-директор на Главна дирекция "Национална полиция" днес. Тя е и правен консултант към UNICEF и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
Отново акцент в разговора е проблемът с домашното насилие, на който д-р Благородна Макева е посветила време и усилия от много години, има и преки впечатления от работата по Закона за защита от домашното насилие още от неговото влизане в сила през 2005 година. Тя оповести актуални данни по проблема от началото на 2024 година.
"Имаме общо 1724 заповеди за защита, постановени като решения от българските районни съдилища. От тях по-голям процент са заповеди за незабавна защита. Това, което прави впечатление след законодателните промени през юли 2023-та, според актуалната статистика на единен номер 112 за страната, от началото на годината до този момент са подадени 16 хиляди сигнала само за домашно насилие, висок е процента на сигналите, насочени към две или повече служби за спешно реагиране", посочи експертът. Още конкретика може да проследите в разговора.
Понякога са изключително нереалистични очакванията на хората към полицейските органи за това, какво могат да направят, защото законодателството ограничава тяхната възможна реакция, посочи още Благородна Макева.
"Винаги съм казвала, че докато не променим нагласите в обществото, нищо съществено няма да могат да променят и самите институции, колкото и добро да е взаимодействието помежду им. Докато ние като хора не осъзнаем, че това, което става в съседното жилище, е и наш проблем, че той е и обществен, а не само личен, институциите няма да могат да направят нещо много радикално за нас", изтъкна тя.
"Защитени" е пътеводител с набор от документи за подаване на сигнали за домашно насилие към институциите. Проект е на фондация "Будителките". Там втора година работят активно по темата защита от домашно насилие и получават признание за активната си дейност.
"За мен най-големият им успех е в това, че успяха да „пробудят“ политическия сектор, да го накарат да гласува тези така чакани промени в Закона за защита от домашно насилие", посочи Макева.
Справочникът "Защитени" е изготвен е по проект "Помощ и информация за хора, преживяващи домашно насилие и насилие, основано на пола", финансиран от Български фонд за жените. Автор е д-р Благородна Макева.
В него могат да се открият всички необходими образци на документи за подаване на сигнали към институциите, планове за безопасност, както и какво предвижда законодателството в България относно защитата срещу домашното насилие. Пострадалите от домашно насилие често не знаят какви са възможностите за защита, както и какво могат да искат от институциите.
Целта на "Защитени" е да бъде в полза на всички пострадали лица от домашно насилие по пътя им към получаване на защита и подкрепа.
Справочникът е съставен от работна група от представители на на МВР, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, Агенцията за социално подпомагане, Държавната агенция за закрила на детето, както и представители на неправителствени организации
"Проектът "Защитени" има една много голяма цел – да предостави комплексна възможност за грижа и осъзнаване. Защото ако отворите плановете за безопасност, ще видите как четейки какво можеш да направиш за себе си, за да се чувстваш защитен в дома си, на улицата, със заповед или не, ти самият осъзнаваш риска, който търпиш, ако не направиш нещо", каза още Макева.
Чуйте още аспекти от разговора в звуковия файл.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..