Фестивалът "Shapeshift - свят на технологии, утопии, човечност" започва днес в НАТФИЗ.
Паулина Захариева и Димитър Рангелов гостуваха и разказаха на него пред БНР-Радио София.
Shapeshift всъщност означава умението и възможността за трансформиране и промяна на всяка една жива и нежива форма. Фестивалът се организира за втора поредна година и е пресечна точка между нови технологии, изкуство, музика. Поставя се акцент върху иновациите и новите технологии и как те променят живота на хората, обясни Паулина Захариева.
"Въпреки напредването на технологиите нещата не са се променили толкова, колкото на нас ни се иска. Затова търсим отговори на въпроси свързани с човечността, бъдещето, надеждата, диалога", допълни тя.
"Една от надеждите е, че новите технологии ще изместят част от рутинната работа и ще можем повече да се занимаваме с творчески дейности", посочи Паулина Захариева. По думите ѝ, днес повечето от нас имат осъзнатост, че трябва да се грижат за тялото си, но не отделят достатъчно време за творчество – за рисуване или музика.
"Моята утопия е, че в недалечно бъдеще, свободното време, което новите технологии ще осигурят, ще бъде възможно да се занимаваме с такива неща, без да мислим, че не можем да рисуваме, да пеем и да премахнем бариерите, които сами си поставяме в създаването и експериментирането. Тогава музиката ще бъде повече свързваща и за споделяне, отколкото сега", посочи Захариева.
"Важна е самата идея и самият процес, какво ще направиш, тоест, в един момент, когато всичко е много лесно, много бързо да се направи и нямаш тези препятствия, нямаш дълъг процес, бързо правиш от идея продукт, в един момент се изчерпваш откъм идеи", посочи Димитър Рангелов.
По думите му, тази тенденция започва още отсега, допитвайки се за всичко до изкуствения интелект, свикваме с мисълта, че той винаги е там за нас.
"В един момент всичко, което е “Out to the box“(извън кутията) – мисленето и идеите ще са най-ценните, не целия продукт, който ще създадеш, а как да измислиш начин, той да бъде по-различен от останалите", допълни той.
От 18 часа част от лекторите – хора от областта на архитектурата, образованието, дизайна ще отговарят на въпроса "Прекалено ли е да мечтаем за утопия?". Дискусия със свободен достъп.
В 19 часа е откриването на Pop Up изложба с 8 артисти, които използват дигитални технологии и изкуствен интелект за създаване на изображения.
Фестивалът Shapeshift започва днес и ще продължи до 2 юни. Пълна информация за програмата може да откриете на shapeshiftfestival.com
Още интересни аспекти чуйте от разговора в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..