„Този интермодален възел трябва във времето да се развие. В момента, ако има там метро, то няма да има кого да вози, няма да има там пътници. Затова не е изпълнено все още, но не е отпаднало, има го в нашата схема за развитие, просто трябва време да започне да се реализира този възел, както в момента реализираме интермодалния възел в „Обеля“, обясни проф. Братоев.
Той уточни, че изграждането на интермодалния възел в „Обеля“ е стартирал в началото на 2024 г. Целта е да може да се осигури връзка с три железопътни направления. След изграждането му се очаква пътникопотокът да се увеличи значително по направленията София-Драгоман-Сливница, София-Перник-Кюстендил и София-Костинброд-Божурище-Банкя.
По отношение на подходите и подлезите, директорът на столичния „Метрополитен“ добави, че тези, които са изградени към метростанциите се поддържат от тях и играят ролята и на вход към метрото, и на подлез.
„Начинът, по който се поддържат метростанциите е абсолютно същият, по който се поддържат и подлезите“, каза проф. Стоян Братоев.
През 2026 г. се очаква в София да пристигнат 8 нови влака за нуждите на столичното метро. Договорът за изработването и доставката е между Столичната община и „Шкода“ и бе подписан на 13 юли 2023 г. Натоварването на метрото през последните години изисква и наличието на по-къси интервали на движение, а това – нови влакове.
„Именно затова са тези 8 влака. Предстои и нова поръчка за още няколко влака, защото това удължаване не може да се покрие само с тези влакове. От 10-12 влака в началото, сега имаме 52“, каза проф. Стоян Братоев.
Той изтъкна, че изграждането на новата метролиния в посока кв. „Хаджи Димитър“ и кв. „Левски“ е изпълнена на над 50% и трябва да завърши в началото на 2026 г. Изграждането на участъка от „Гео Милев“, през „Слатина“, до бул. „Цариградско шосе“ също върви интензивно, посочи проф. Стоян Братоев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..
Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..