Младата певица Мария Ангелова разказа в предаването "Добър вечер, София“ как се заражда в нея любовта към фолклора. Това се случва още в ранните й години в училище, където посещава хор, в който изпълнява народна музика. По-късно започва да учи в музикална паралелка, посещава уроци по поп и джаз пеене. Кандидатства в джаз академията на Милчо Левиев и Вики Алмазиду през 2012 г.
"Освен джаз стандарт и някаква етно песен трябваше да подготвим, защото този мастър клас не беше само за българи, но и за чужденци“, разказва тя.
Когато подготвя тракийско-странджанската "Не казвай либе лека нощ“ в малко по-различен джаз-вариант, публиката реагира различно.
"Когато приключи песента, в залата за няколко секунди настъпи пълна тишина. Един човек дойде в гримьорната да ми каже, че през цялото време ме е слушал със затворени очи“, споделя певицата.
Оттогава започва да съчетава фолк със джаз. Нейният път до триото, в което пее днес, може да проследите в разговора. В триото се включва и сестра й, арх. Ваня Димитрова и Ася Пинчева, която има участие и в проектите “Тригайда“ и “Оратница“.
"Ася е завършила в Широка Лъка и е от малкото певици, които пеят добре както народна музика, така и поп“, разкри Мария Ангелова, която е автор на повечето аранжименти. Триото все още няма име.
"Но мисля, че го измислихме, защото започнахме работа по първия си албум, но той вероятно ще е факт в по-късен период“, посочи певицата.
Преди месец триото осъществява покана от Музикалния департамент на Манчестърския университет, за които записват видео с 15-минутен концерт, който успява да пожъне невероятен успех.
Следва още едно видео с обработен български фолклор, традиционни български носии, а след него получават покана да гостуват и да направят концерт там.
"Беше невероятно! Никой от нас не е очаквал такова нещо – студенти и преподаватели по музика в Манчестърския университет със сълзи на очи ни обясняваха, че това е най-добрият концерт, който са виждали там в тази зала, а това е университет с 200-годишна история“, разказа певицата.
Чуйте разговора на Крис и Деси в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..