Ежегодният пролетен форум за популярна наука Ratio ще се проведе в София Тех парк на 8 юни, събота. В целодневната програма (от 10 до 17 ч.) международни лектори ще търсят обитаеми светове и далечни хабитати, ще разговарят за киберсигурност през погледа на въображаемите герои от приказките.
Организаторите са подготвили дискусионен панел от български учени и две изложби, вдъхновени от науката.
Международните лектори ще водят презентациите си на английски език, уточни пред БНР-Радио София Петко Желязов от Ratio:
"Знаем много за възникването на живота на базата на експерименти. Имаме и хипотези, но не можем да ги потвърдим емпирично.
Няма научна дисциплина, в която да няма заложена информация или красота, които могат да ни вдъхновят, да променят битието ни така, че ние да почувстваме изумление. Специално за Форума винаги търсим за лектори не само компетентни хора в своята област, но и да могат да артикулират ясно и по интересен начин материята и темите, които искат да ни представят."
Стивън Мойзиш – преподавател в университета в Колорадо, изследовател към института за астрономия и естествени науки HUN-REN в Будапеща, ще ни помогне да разберем откъде идваме ние и какво е "абиогенеза".
Водещият архитект и съосновател на SAGA Space Architects – Себастиян Аристотелис, прекарал 100 дни в близост до Северния полюс и 48 часа в пълна изолация под вода, ще разкаже за процеса по създаване, изграждане и тестване на космически хабитат.
За киберсигурността от приказките ще говори Лука Вигано, ръководител на Групата по киберсигурност в King’s College London.
От 14 ч. ще има и дискусионен панел с участието на Милена Георгиева - професор по молекулярна биология към Лаборатория по молекулярна генетика, епигенетика и дълголетие към Институт по молекулярна биология при БАН, и Николай Стоянов - разследващ и финансов журналист във в. „Капитал“, автор е на аудиокнигата “OneCoin: Жената, която измами света” за най-голямата криптовалутна измама от 2015 г. насам. Двамата експерти ще обсъдят как бихме постъпили в днешно време на мястото на Ной; какви са възможните подходи при определянето на най-важните видове за оцеляването на живота на Земята; какво би било бъдещето на човечеството в случай на масово измиране на отделни видове.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...