В Радио София гостуваха студентките Диана Петрова, Димана Иванова и Ива Терзиева.
„Имаме много избор в нашата специалност, което я прави много богата. Изучаваме общо шест държави – Китай, Корея, Япония, Индонезия, Виетнам и Индия. През първата година си избираме между Китай, Корея и Япония, като тук и трите от нас изучаваме по една от тези държави. В трети семестър изучаваме виетнамски, индонезийски или хинди“, споделиха те.
Диана Петрова, Димана Иванова и Ива Терзиева добавиха, че изучават държавите във всеки един аспект – културен, политически, икономически, философски, религия.
Фестивалът „Дни на ЮИЮА“ е създаден миналата година, а целта е обществеността да бъде запозната с държавите, които се изучават в специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия“.
„Без да искаме уцелихме най-подходящото време. Миналата година докато го организирахме се усетихме, че е десетата годишнина на нашата специалност, която е една от най-младите във факултета“.
Откриването е утре в 18.00 часа, като още в 17.30 часа организаторите ще очакват посетителите с изложбата, която е подготвена пред залата, добавиха студентките.
„За втория ден – петък, сме подготвили специален лекционен панел и в събота е фестивалния ден – най-богатата част. Ще имаме тематични стаи, които ще бъдат обвързани с всяка една от държавите, които изучаваме“.
Събитията през втория и третия ден ще се състоят в Центъра за източни езици и култури.
Входът е свободен, а фестивалът е подходящ за всички възрасти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..