Спечеленото отличие е заслужено признание за екипа на организацията, който се състои от близо 100 професионалисти, работещи в 9-те социални услуги на "Сийдър". Наградата е за всеки един социален работник, психолог, кинези, трудо и арттерапевт, посветен на мисията да променя животи. Екипът на фондацията е пример и вдъхновение за това как да бъдат преодолявани предизвикателствата в ежедневната работа в социалните услуги. С ежедневния си труд "Сийдър" показват как да бъдем по-успешни и по-добри в грижата за децата с увреждания, за да могат да развият пълния си потенциал и да бъдат активна част от обществото - видими, значими и зачитани. Подробности разказа Александрина Димитрова, изпълнителен директор на фондацията.
По думите й конкурентите са били сериозни, а една от целите на Фондация "Сийдър" е била да се създава и развива сплотена общност от хора, за които грижата за уязвимите е особено важна и я виждат като споделена отговорност.
"В основата на нашата работа е грижата за деца в риск и деца и млади хора със сериозни интелектуални и физически увреждания, които са лишени от родителска грижа. Ние имаме центрове от "семеен тип", където предоставяме 24-часова непрекъсната всекидневна грижа за тези деца и младежи в два града в България. Това са Кюстендил и Казанлък. Работата ни е устойчива във времето, тя не е на проектен принцип и е един дългосрочен ангажимент, който ние поехме и който продължаваме да изпълняваме", каза тя.
Според Димитрова намирането и задържането на хора в социалната сфера е трудно и това се дължи на факта, че работата е доста емоционално натоварена, а в същото време условията на труд и възнагражданията все още не са на нужното ниво.
"ОТ една страна смятам, че много хора тогава бяха отписали тези деца и младежи. Неслучайно беше и практика да се съветват родители на деца с увреждане и да го оставят в дом, тъй като то няма перспектива. Тук е много важно да кажем и за ролята на подкрепата към семействата. Ние през последните години започнахме да работим и в тази посока", каза Димитрова. Тя посочи, че държавата няма обратна връзка с хората, които напускат центровеете от "семеен тип".
Тя посочи, че има еднократна финансова подкрепа, но тя не е толкова важна, колкото тези хора да имат към кого да се обърнат при някаква трудност.
Намират ли се лесно работещи в центровете, които работят с такива хора?
"Мисля, че като цяло трудно се намират работещи за тези центрове и изобщо за социалните услуги в България. Ние във Фондация "Сийдър" много работим и за това да имаме дарители, да имаме хора, които да ни подкрепят финансово така, че ние да можем да осигурим по-големи екипи в центровете си. Това е важно за да има наистина индивидуализиране на грижата", сподели Димитрова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...