Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Добър вечер, София"

Разказ за саксофон и флейта с Кристина Димитрова

Кристина Димитрова
Снимка: Радио София

Кристина Димитрова (Кристин "Сакс"), е музикант със специалности "Саксофон" и "Флейта"“, но в същността си е мулти жанров музикант.

"Абсолютно правилно – многопластов, многожанров, защото искам да обхвана възможно повече стилове музика, които да мога да изпълнявам. Флейтата е много красив инструмент, но саксофонът ми дава много повече възможности за това", потвърди самата Кристина Димитрова.

Тя има сериозна кариера в чужбина, но любовта я връща в България. И не случайно.

"Моят съпруг осмисли живота ми в един друг аспект, но до днес с неговата подкрепа продължавам и тук да се развивам", казва тя. Завръща се в България от Бахрейн, където прекарва почти 7 години.

"Малка, островна, много красива държава, Бахрейн не е част от Арабските емирства. Тя е съвсем отделно кралство с неговите чар и красота. Близо е до Саудитска Арабия с която ги свързва огромно дълъг мост", поясни Кристина Димитрова.

И допълни: "Там се развих най-бързо и успях да достигна до най-голяма аудитория. Изключителни контакти успях да направя и много приятелства да създам. Те си струват и остават във времето, заради тях отново се връщам там, а и те ми гостуват в България."

Как започна всичко?

"Когато си ученик, тийнейджър, често се притесняваш и не знаеш накъде да поемеш. Пътят пред теб не е прав и това е напълно нормално, но и в моя живот пътят е бил само напред и никога не съм се замисляла, когато започнах да изучавам "Флейта" в град Русе. Аз знаех, че задължително след това ще продължа в Националната музикална академия в София, мога да кажа, че съм класически изпълнител, по диплома съм флейтист и свирех в класически оркестър", отбеляза Димитрова.

"Започнах да се развивам в чужбина чрез флейтата. След Консерваторията, веднага получих предложение да свиря в класически оркестър, който концертира в държави като Испания и Франция – български оркестър с чуждестранен диригент. И се случи така, че опознах повече една Испания, отколкото собствената си държава, понеже посетих почти цяла Испания, както и Франция, оттам-нататък животът ми се стече по различен начин", разказва музикантката.

За своите български фенове тя има и дебютна песен "Летен дъжд", която прозвуча в ефира на Радио София.

"Как започнах да свиря на саксофон. Много преди това, още като малка започнах с пиано. Баща ми бе музикант, без да има музикално образование, но мечтата му беше да ми даде всичко, което той не е успял да има. Когато вкъщи той свиреше на китара, или пиано, постоянно исках да натискам клавишите. Един ден ми донесе една флейта и каза – виж колко е красив този инструмент. Изглеждаше изящен, елегантен. Той каза: "Мисля, че много ще ти отива.", отбеляза Димитрова.

Години по-късно, тя се насочва към един доста по- "мъжки" инструмент – саксофонът.

"За него се изисква изключително много капацитет – въздух обратно на флейтата и баща ми каза, Е, няма да просвириш на саксофон. Да, костваше ми много усилия, репетиции, часове наред, но какво се получава – когато имаш техниката от флейтата, просто я обръщаш. Техниката и пръстовката са едни и същи, просто сменяш позицията, но тоноизвличането е много различно, там вече трябва доста да се обучаваш", обясни Кристина.

Бързо и спонтанно обаче възниква любовта със съпруга й, с когото се запознава по време на ковид пандемията в една социална мрежа.

"От първи клик се получиха нещата от разстояние и след това си дойдох в България, за да направим първа среща. Песента "Летен дъжд" е написана и посветена изцяло на него. Тя е подарък от мен за него, за нашата сватба", разкрива тя. Музиката и текстът  са изцяло нейни, а с аранжимента й помагат Димитър Атанасов и Бил Василев. По думите й той е един невероятен пианист, който в самото парче изпълнява клавишните. Режисьор и видеограф на клипа е Тето Атанасов.

"Идеята му беше, тъй като песента е дебютна за България да бъде имиджова, в клипа да участвам само аз и да се вижда само моето лице", разказва изпълнителката.

Чуйте още от разговора на Крис и Деси, насладете се на видеото на песента.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адв. Мария Петрова: Преди интервенция се информирайте кой ще я извърши

В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..

публикувано на 04.02.25 в 16:47

Свами Тиртха: Ако сме удовлетворени от това, което имаме, липсва мотивация за промени

Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..

публикувано на 04.02.25 в 16:10

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна, настояват от бранша

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 04.02.25 в 15:48

"Анук" - интерактивен куклен театър с отношение към планетата

Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..

публикувано на 04.02.25 в 15:37

Пътуване към общочовешките ценности с изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек"

Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..

публикувано на 04.02.25 в 14:45

"Милен" - автентичната биография на Милен Цветков, е филм за свободата на словото

Първият документален филм, проследяващ живота и професионалната кариера на Милен Цветков вече има насрочена премиера. Първата прожекция пред публика е планирана за 20 февруари в Зала 1 на НДК . След това филмът и екипът до 2 март ще осъществят турне и срещи със зрителите в Пловдив, Стара Загора, Сливен, Добрич, Русе, Велико Търново,..

публикувано на 04.02.25 в 13:56
Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна”

Асен Александров: Родители и учители трябва да работят за пътната безопасност на децата

Какво предвижда учебната програма на МОН във връзка с пътната безопасност на учениците и какви са извънкласните дейности, организирани от отделните училища - отговорите на тези въпроси дава Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование в България в ефира на..

публикувано на 04.02.25 в 13:47