Атмосферата бе с привкус на носталгия, малко тъга, спомени и много любов.
"Това не е просто концерт, а много специално събитие, приятелите, които го организираха, бяха написали, че ще се чуе до небето", каза Ева Перчемлиева, сестра на Иван Перчемлиев-Газа, който през 90-те бе част от легендарната хип-хоп група "Нокаут". С много тъга и обич Ева си спомни: "Те се сформираха пред очите ми. Когато бяхме деца, двамата с Газа бяхме бунтари, знаещи, можещи, четящи хора, които се борят за истината – това беше нещо, което водеше брат ми във всичко – истината."
Ева разказа с любов за времето, когато са творили заедно, всеки в различна посока, но с възхищение един към друг.
Освен пеенето, Газа е имал страст и към рисуването, още от детските си години.
"Има невероятни картини и графити, които останаха след него, много от които изобщо не бях виждала. Много се надявам някой ден да успея да направя сериозна изложба с хип-хоп, на неговите неща", допълни Перчемлиева.
За началото, края и градските истории за създаването на българската хип-хоп културани разказаха и други приятели и съмишленици на Иван Перчемлиев-Газа, неговата дуетна половинка от „Нокаут“ – Иван Гайдаров-Гайдара сподели:
"Този концерт за мен е едно връщане към началото и много спомени наведнъж. За първи път ще ми се наложи да изпея сам песни, които сме създали заедно преди много години. Това за мен е доста емоционално. Все не можех да си го представя. Ще ми помагат доста момчета от сцената, надявам се и публиката да помага."
30 години по-късно, как ти се отразява обичта на феновете?
"Супер ми се отразява, дори леко ме изненадва, защото когато започнахме, не сме си представяли, че нещата ще се случват по този начин", посочи Гайдара. Той направи паралел за предизвикателството да правиш музика преди 30 години и лукса, който всеки артист може да си позволи в творчеството си днес.
Какво беше вашето лично отношение с идеята да започнете да правите музиката, която правите?
"Смятахме, че виждаме нещата по по-добър начин от повечето хора, а музиката бе средство, чрез което споделяхме идеите си, за да се чуят от повече хора. Такава беше мотивацията ни в началото", разкри Гайдара. Той не знаеше как ще се чувства на сцената, за пръв път пеейки песните без своя приятел, но беше сигурен в едно:
"Ще гледам да не давам много свобода на чувствата си, но ще изляза и ще го направя в негова памет, по най-добрия начин."
Сред нас бе и рапърът NDOE, един от основните организатори на събитието.
"Концертът организираме ние, неговите приятели, защото го загубихме без време, той е един от нас, един от нй-талантливите бийтмейкъри, занимаваше се основно с хип-хоп музика, пионер в българския рап, много хора се вдъхновяват и вървят постъпките му, той беше голям наш приятел, не просто колега, така че да празнуваме тази идея“, изтъкна той.
За градската култура и хип-хопа ни сподели още един много важен човек, рапърът F.O., който бе част от концерта със своя собствена история.
"Нямаше да съм това, което съм, ако не беше Газа. Той е първият ми продуцент, той ме откри, учил ме е как се работи в студио и как се пишат текстове", сподели той.
Важно е да се радваш на живота навреме, защото друго не ти остава, каза още F.O.
Още от срещите на Яна Спиридонова и атмосферата на концерта, чуйте в звуковия файл.
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..