„Светът се променя по-бързо отколкото сме предполагали, че е възможно, става по-груб, по-несигурен, по-непредвидим. Променят се балансите на икономическо и на политическо влияние, глобалните предизвикателства изискват от нас глобални решения. Всичко това е свързано и с нашето участие в Европейския съюз. Очевидно е, че сме в една нова, историческа фаза, в която времето на т. нар. щастлива глобализация, приключи“, обясни проф. Шикова.
По думите й, е необходимо да се съгласуват и да се решават проблемите, които предстоят.
„Самият Европейски съюз има да решава като организация свои вътрешни въпроси, първо – кои ще бъдат ръководителите, кой ще бъде председател на Комисията и всички висши постове“, изтъкна проф. д-р Ингрид Шикова.
Според нея основните предизвикателства, с които Европейският съюз ще се сблъска в новия си цикъл са геополитиката, конкурентоспособността, и това бюджетния дефицит да не преминава 3%.
„Друга важна задача е как да бъде постигната т. нар. Европейска икономическа сигурност, т.е. да сме убедени, че ние можем да защитим нашите европейски интереси, да не сме толкова зависими от Китай и други държави, да имаме повече „произведено в Европа“. И както каза Еманюел Макрон – да сложим край на усложнена Европа. На последно място, но не по значение, ще поставя разширяването на Европейския съюз“, посочи основателят на специалност „Европеистика“ към СУ.
Според проф. Шикова е немислимо да се води война на европейския континент през 21 век, визирайки нападението на Русия над Украйна. Това, по думите й, означава, че не сме научили уроците и поуките от Втората световна война.
„Европейският съюз наистина претърпя промени. Използва се една такава метафора, че Европейският съюз е тревопасно животно между хищници. Той функционира добре, когато работи в мир и когато следва някакви правила. В един момент се оказа, че вече правилата никой не ги спазва и в тази обстановка се налага Европейският съюз да промени своите позиции“, каза проф. д-р Ингрид Шикова.
Как функционира Европейският парламент и какво е важно да знаем за работата на институцията, както и защо гласът на България е важен в нея, чуйте в интервюто на Лъчезар Христов с проф. д-р Ингрид Шикова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..