Кинофестивалът "Срещи на младото европейско кино" е посветен на детската и младежка публика, от 3 до 19 години. Фестивалът ще отбележи своето 10-о издание с безплатни прожекции на отличени филми от 22 до 28 юни в София.
Специално за ключовата годишнина организаторите от сдружение "Арте урбана колектив", освен прожекции на филм, са подготвили тематични дискусии и работилници, оригинален кино концерт с филми и музика на живо и форум "Кино в училище”" посветен на ученици и учители.
Събитията ще се проведат в Зала "Славейков" на Френския институт, залата на Чешкия център, залата и лятното кино на "Гьоте институт" и Кино "Кабана".
На 24 юни ще бъде показан носителят за най-добър филм на програмата Giornate degli Autori на филмовия фестивал във Венеция – "Вампир хуманист търси доброволец самоубиец". В него се проследява историята на една необичайна тийнейджърка вампир. Тя отказва да се храни, защото не иска да убива хора.
Тогава е и прожекцията на германския документален филм "Майдегол – среща с Разие" - момиче с мечта да бъде професионален боксьор, въпреки всички пречки, изправени пред нея заради афганистанския ѝ произход. Продукцията получи специална награда Generation 14plus на фeстивала "Берлинале" (2024).
Предвидена е и късометражна програма "Смелите деца" на 26 юни.
Три заглавия на млади режисьори представят различни истории, които поставят граници – реални и въображаеми, пред смелите деца. Това са "Афония" - на полската режисьорка Марта Новак, "На гроба на баща ми" на Жауаине Зентар и "Тъмна стая”"на Асли Байкал.
На 27 юни най-малките зрители могат да видят селекция от шест френски анимационни филми с надслов "Магични животни и чудни истории".
В програмата на кинофестивала са включени и три филма, които представят предизвикателствата, пред които са изправени тийнейджърите. Това са унгарският "Обяснение за всичко" на Габор Рейс с награда на фестивала във Венеция, "Вълк и куче" и френският "Най-лошите", показан на фестивала в Кан.
На 28 юни фестивалът ще завърши с кино концерт "В облаците", който се осъществява в партньорство с инициативата "Синефония".
Под звуците на музиката от квинтета Станислав Арабаджиев (пиано), Кристина Хинова (цигулка), Мартин Ташев (тромпет), Димитър Карамфилов (бас) и Васил Вутев (барабани) ще бъде показана селекция от анимационни кинотворби.
Еви Карагеоргиу от екипа на сдружение Арте Урбана колектив, продуцент на кинофестивала "Срещи с младото европейско кино" и кинообразователен експерт, разказа повече в предаването "Радиокафе".
Какви са равносметките на прага на 10-ото издание?
"Десет години не са малко – успяхме да създадем и публика, която търси всяка година именно това предлагане – на тези филми, които знае, че не могат да бъдат видени никъде другаде и именно това преживяване – не просто да отидем, да гледаме кино и да си тръгнем, а винаги без значение какъв е филмът, за каква възрастова група е предназначен, има дискусия или работилница, среща с автор, среща с експерт по дадената тема, за да навлезем по-дълбоко, освен в темите и в кино езика – как ни говорят тези кадри, как ни говори образа, детайли, които всеки от нас може да възприеме по различен начин и именно затова е ценно да гледаме заедно, споделянето на тези различни гледни точки наистина може да промени начина по който мислиш и виждаш себе си и хората около теб", посочи Еви Карагеоргиу.
Кинообразование в училище
"От септември до юни месец сме активно в училище – създаваме киноклубове и включваме някои от тях в по-големи международни проекти, един от тях е "Киното – сто години младост", посочи тя и допълни, че тази година в проекта са участвали две ателиета от България, които в продължение на година са разработвали темата "Заснемане на другия – документалният жест", посветена на документалното кино.
"Научиха се как да снимат интервюта, как да снимат портрет, как да влязат в дълбокото, как да вникнат в душата на човека, когото интервюират, след като снимахме филмите, посетихме в Лисабон международен фестивал за деца от цял свят, от 14 държави, 42 ателиета се събрахме на едно място, където в рамките на 5 дни бяха показани филмите на всички деца – неописуема емоция за нас менторите и за всички деца", разказа Еви Карагеоргиу.
Тя разкри, че киноклубове по програмата "Кинообразование" в училище вече има в много български градове.
"На доста места сме, радваме се, че учителите припознават тази инициатива, искаме все повече това да се случва, затова организираме форуми и обучения за учители.
"Кино в училище" ще има и тази година на фестивала, на който каним всички учители, за да могат да видят резултатите от работата на киноклубове, с които сме работили. Ще дойдат деца и учители, за да представят работата си и да вдъхновят други", каза още Карагеоргиу.
Още аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..