Четвъртото издание на форума "Наука за бизнес“ се провежда в Интер Експо Център. Събитието се организира от Българската академия на науките (БАН) и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП). Целта е да бъдат представени добрите практики и успешни примери за партньорство между бизнеса и учените от Академията.
За четвърта поредна година стремежът на двете институции е да срещнат българските предприемачи с постиженията на научните среди.
Екипи от научноизследователски институти на БАН показват научни открития и продукти с приложение в икономиката.
Сред иновациите, които учените представят на форума “Наука за бизнес“ са - възможност за получаване на атомна енергия с хидростатично налягане, пилотна линия за производство на литиево-йонни батерии, материали за обезвреждане на парникови газове, биосензорна технология за детектиране на пестициди, получаване на огнеупорни мулитови керамични изделия с помощта на 3d принтиране, прототип на умна боксова круша и други.
В предаването “Ритъмът на столицата“ събеседник по темата бе д-р Марин Пандев – директор на Единния център за иновации към БАН, който уточни, че събитието е част и от програмата на БАН за отбелязване на нейната 155-а годишнина.
По думите му, тази година във форума е отделена специална секция, където са представени успешни проекти между науката и бизнеса.
“Като сме се опитали представянията да бъдат по-скоро от фирмите, които са работили с институти на Академията“, посочи той.
Какво още трябва да се направи, за да се подобри връзката между науката и бизнеса, така че да си бъдат взаимно полезни?
„Опитваме се да бъдем съвсем отворени към бизнеса през последните години, като някак си сътрудничеството трябва да се засили и да бъдат по-видими продуктите, които се създават в Академията и въобще на експертизата, която има там. Хубаво е и бизнесът да заявява своя интерес, да задава въпросите, които го интересуват и налагат да бъдат решени от академични звена. В Академията има изключително много подготвени експерти, както и специализирана апаратура, която за една малка или средна фирма би било много трудно да закупи“, изтъкна д-р Марин Пандев.
Подбраните разработки, които ще бъдат представени на форума са в най-актуалните сфери, водещи както в Европейския съюз, така и за нашата държава.
“Освен технологии, тази година сме се опитали да отворим място и за услуги, които Академията би могла да предлага. В рамките на изградените вече Центрове за компетентност и върхови постижения институциите придобиха много сериозна апаратура, която би могла да бъде полезна за бизнеса в някаква посока“, изтъкна д-р Марин Пандев.
“Изключително съм щастлив, че тази инициатива е успешна вече четвърта година, но ми се иска това сътрудничество да бъде процес и да е все по-засилено, защото според мен, и двете страни имат интерес към това. За учения е изключително важно да види своя труд, приложен на практика, а за бизнеса би било полезно стратегическо предимство да притежава иновативен продукт, направен съвместно с научен екип, а и бизнесът е много по-наясно, как един такъв продукт, би могъл да навлезе на пазара“, каза още той.
Нов елемент във форума тази година, е участието на БАН в най-голямата европейска мрежа за технологичен трансфер и подпомагане на научни организации и фирми. Идеята е да се подпомагат съвместни проекти и да се търси реализация в чужбина, разкри д-р Марин Пандев.
Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.
През следващото денонощие над по-голямата част от страната ще се задържи облачно с валежи от дъжд, по-значителни в югоизточните райони. В Предбалкана ще превали слаб сняг, съобщиха от НИМХ. От югозапад валежите ще спират и облачността ще се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от изток-североизток, в Източна България от север-североизток...
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..