Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е с предимство в центъра на София - колите или...?

Снимка: БГНЕС

Казусът с налагането на нова организация на движение и паркиране по столичните булеварди "Патриарх Евтимий", "Витоша" и "Фритьоф Нансен" предизвика поредица от конфликти, протести и комуникационни нападки между експерти, институции и местна власт.

Това е формален повод две организации – "Екипът на София" и "Среда", да организират дебати под наименование "Колите - на първо място в центъра на града?" на 17 юни в РЦСИ "Топлоцентрала". Въпросителният знак е с особена важност.

Без да иззема функции на събитието, в сутрешния блок на БНР-Радио София взехме мнения на част от организаторите и участниците.


"Напрежението около реорганизацията на движението по "Патриарх Евтимий" повдигна въпроси, които никога не са изчезвали - за споделяне на общото пространство. Въпреки че мина време, дебатът никога не е закъснял, винаги има полза от него – коментира Георги Пенчев, модератор на дебата и част от Екипа на София. – Пред всички нас винаги стои задачата за придвижване в града. Искаме да обсъдим какво е работещото и функционално разпределение на пространството, да рефокусираме разговора в перспектива. Автомобилът не е право дадено от бога, а избор. Нека видим как точно да извършим стъпките в правилната поредност, за да сме щастливи максимално много хора. Градската управа трябва да въведе стимули за налагане на дадена политика. Но ситуацията винаги е моментна - когато обстоятелствата се променят, трябва да се променят и стимулите. Невинаги интересите на всекиго са очевидни. Целта на дебатите е да се постигне промяна в нагласата, а не непременно на мненията."

Къде води тротоарът? Снимка: Георги Нейков

Според Камен Банковски, основател на неправителствената организация "Среда", дискусията ще бъде градивна, защото дори само за да обориш другото мнение, трябва да вникнеш в него.

"Искаме да видим максимално много гледни точки, не да се скарваме и конфронтираме. Не да спорим кой е на първо място, а какъв е балансът на всички участници, къде е средната позиция при много мнения. Вярваме, че дискусията ще е градивна, може да те накара да разбереш друго мнение и/ли да затвърдиш своето."

Банковски напомни, че колите в София вече са над 1 милион. Пешеходците и велосипедистите отдавна са изгубили пред автомобилите. Пътуващи, паркиращи, живеещи може да имат различни нужди и желания, но може да се търси баланс на интересите.

Чуйте разговора на Константин Лавсов.

В дискусията на 17 юни ще участват:

На страната на автомобилите:

  • Георги Драганов, създател и редактор “Война и мир”;
  • Венцислав Банчев, председател “София днес и утре”;

На страната на велоалеите, тротоарите и бус лентите:

  • Ласка Ненова, основател "BG бъди активен"
  • Ангел Буров, урбанист УАСГ.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50