От българска страна участието се организира от Националния археологически институт с музей при БАН, който представя дигитални ресурси със свободен достъп. Можем да направим виртуална обиколка на Националния археологически музей и да разгледаме поредица от дигитални изложби.
Основната цел е популяризиране дейността на музея, каза пред Радио София гл. ас. д-р Калоян Праматаров.
„Стремим се да превърнем музейното пространство в място за забавление, социализация, комуникация, образование, отвъд националните рамки, приобщавайки широката международна публика към основните цивилизации, които са обитавали нашите земи. Стремим се да привлечем неспециалистите в музейното пространство и да социализираме науката Археология за по-широката публика“, обясни гл. ас. д-р Калоян Праматаров.
Любителите на археологията могат да посетят онлайн триизмерната виртуална разходка из Националния археологически музей, която включва експонатите от основната експозиция, разпределена в четири основни зали – зала „Праистория“, зала „Трезор“, „Централна зала“ и зала „Средновековие“– галерия с източноправославни икони от периода XIV–XVIII в.
Достъпни са и виртуалните обиколки на няколко от най-интересните временни изложби организирани през последните няколко години.
По време на събитието е предвидено и провеждането на „Летните школи за работа с деца и ученици“ на НАИМ-БАН.
В рамките на европейската инициатива, посетителите на музея ще имат възможността да разгледат и временната изложба „Повелителите на солта: Провадия-Солницата (5600 – 4350 г. пр.Хр.)“, която официално беше открита на 11 юни.
Това е един от най-впечатляващите паметници от този период, обясни акад. Васил Николов - ръководител на проекта Провадия-Солницата.
„Всичко се дължи на солта. На съвременния човек му е трудно да разбере това, сол има във всеки магазин. Без натриев хлорид, животът на хората и на животните, е невъзможен. Предприемчивите хора, които са започнали да произвеждат сол от солените извори край Провадия, които бликат от едно солно находище, тези хора са се оказали в един момент, най-богатите в Европа, хората, които са създали монетния двор на Европа“, каза акад. Васил Николов.
Изложбата може да бъде видяна до 18 септември.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Най-трудно намират работа хората, които нямат опит и тепърва стартират кариерата си. Често те имат погрешни очаквания, каза пред Радио София комуникационният мениджърЕмил Томов. „Виждам демонстрация на по-достъпен висок стандарт, който понякога хората без опит очакват, че се придобива прекалено бързо. Мислят, че още започвайки първата си..
В рамките на кампанията на на Фондация BCause #ЩедриятВторник, Фондация "Глобални библиотеки България" организира акция през днешния ден за събиране на книги, които ще достигнат до библиотеки в малките населени места. “Нашият призив е в рамките на деня, но може и един-два дни след това, който се чувства ангажиран с каузата на четенето и грамотността,..
Пазарът на труда на национално ниво остава без значителни промени, сочат новопубликуваните данни за регистрираната в бюрата по труда безработицата през 2023 г. В общините текат различни процеси, като данните показват запазване на много големите разлики между силните регионални икономики и по-слабо развитите части на страната. Забелязва се..
Българската национална филмотека за четвърта поредна година се присъединява към "Сезон на класическия филм", с излъчването на дигитално реставрираната кино творба на режисьора Рангел Вълчанов "Слънцето и сянката" (1962 г.). “Това е един много голям международен проект, в който българското кино участва с филми от своята съкровищница, които чрез..
Прекрасната българска певица и преподавател Румяна Коцева разказа в преданавето "Радиокафе“ за поредицата от концерти, озаглавени "Вечните коледни песни на български език“, които осъществява съвместно с музикантите от “Симфониета“ Шумен, под диригентството на Маестро Славил Димитров. Преди време в своя пети самостоятелен албум тя събра точно..
За втора поредна година в столичното село Лозен ще се проведе Коледният фестивал "Люта Коледа във фермата". Събитието Sofia Chilli Fest ще се проведе на 7, 8, 14 и 15 декември. “Първият фестивал беше много успешен и много трудоемък, защото тогава трябваше да се преборим с преобразуването на тази трансформация от летен към зимен сезон и да преобразуваме..