В предаването "Радиокафе“ разговаряме за "Пилигрим в Тайланд" - съвместен, общ филмов проект на журналистката от БНР Ангелина Грозева и писателят, общественик и социален предприемач Илиян Кузманов, който придобива международна известност с книгата си “Ако срещнеш Буда, убий го“, която е първата от български автор влязла в Топ 20 за най-продавани заглавия в “Амазон“. Преди 2 години издава и втори роман "Дяволът, аз го познавам“, който прави съвременен прочит на Данте, Гьоте и Булгаков. Социалните му дейности в България са в помощ на жени жертви на насилие и на трафик, на деца имигранти, на каузата за подобряване условията в затворите и други.
Кузманов е сценарист и режисьор на лентата, която дава нов ракурс на туризма - като духовна наслада, а не масово явление.
"За мен филмът е още една социална кауза, защото в него разглеждаме един проблем с масовия туризъм и предоставяме устойчиви решения на проблема, как спонтанния, индивидуалния, свободния туризъм е нещо, което би трябвало все повече да култивираме и възпитаваме“, посочи Илиян Кузманов.
Тази тематика прави документалния филм “Пилигрим в Тайланд“ различен от повечето филми днес, които говорят за глобалното затопляне, унищожената природа, глад, война, алчност, корупция и псевдоморал, критикуващ либерализма най-общо. Това е филм за устойчиви решения, отговорен туризъм и духовно пътуване, изпълнено с удоволствие, спонтанност и свобода.
Авторите му разказват и за социалните предизвикателства пред туризма в Тайланд.
Как започва всичко?
Илиян Кузманов е гостувал в няколко предавания на журналистката Ангелина Грозева. Двама се обединяват в обща кауза в помощ на болно момченце, нуждаещо се от средства за лечение. По-късно Грозева получава покана от него да се включи в документалния проект.
“Първоначално се чудех дали ще се справя, дали ще успея, тъй като за първи път се занимавам с документален филм на такова ниво, но въпреки съмненията ми, реших, че каузата с туризма наистина е важна и с това, че всеки един от нас има личен дълг да променя средата около себе си. Освен това моите родители бяха еколози и от тази гледна точка си казах, че е хубаво да допринасям тази тяхна кауза да продължава, а в Илиян срещнах такова продължение. Мисля, че успяха да се срещнат творческите ни идеи и погледи“, споделя тя.
Известен факт е, че туристическият сезон в Тайланд се движи от една климатична зона в друга, затова туризма там се развива целогодишно, което се случва на доста малко места в света.
"В интерес на истината, да. Туристическият сезон е 9 месеца, като периода от май до август е дъждовен, но пък през останалото време е прекрасно. Три месеца продължиха снимките на филма, обиколен е целия Тайланд. Използвахме различни способи за транспорт – автобус, влак, коли, кораби, лодки, абсолютно всичко. И действително беше едно много интересно приключение“, разказа режисьорът и допълни:
"Времето беше много хубаво и за мен самият беше предизвикателство, тъй като преди това съм бил доста пъти там, но с пътувания и до много други места в Азия, докато в случая беше само там, пътуване в самия Тайланд и беше предизвикателство да го изминеш целия“.
Посланието
“Това, което се опитвам да покажа и да кажа на публиката, излизайки от социалната кауза беше това, че в действителност всички ние можем да използваме времето ни за почивка, да правим и да виждаме някакви по-различни места от басейна и плажа. Можем да обърнем внимание на местната култура, да видим местното изкуство“, изтъкна Илиян Кузманов.
Екипът на филма включва Борислава Георгиева като ко-продуцент, Никола Александров като оператор и Даниел Ахмаков като монтажист. Премиерата ще бъде на 14.06.2024 г. от 18.30 в НЧ "РИЛА" Долна баня и на 19.06.2024 г., от 14:00 часа в Пазарджик.
Още за съвместния проект на Ангелина Грозева и Илиян Кузманов чуйте от разговора на Гергана Пейкова.
Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..
Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..
Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..
Белгийският танцов спектакъл “Everything brings us back to the body” (Всичко ни връща към тялото) ще бъде представен на 23 април, от 19.30 ч., в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала”. Хореографът Ехсан Хемат представя дует между човешкото тяло и месингов лист. Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат..
В УМБАЛСМ "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена. Това е факт след усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена , съобщават от лечебното заведение. Проф. Палена е посетил университетската спешна болница в рамките на няколко дни. По време..
От 25 до 27 април, в "Топлоцентрала“, ще се проведе новото издание на фестивала за дизайн, технологии и бъдеще – Shapeshift. Чрез разговори, семинари, изложби, прожекции и музика, фестивалът изследва динамичната връзка между човечеството, творчеството и иновациите във време на постоянна трансформация. Като еволюция на формата и промяна определя..
Дишането е пряко свързано с функционирането на нервната система, а тя определя цялостното ни състояние и когато искаме да усетим другия човек, един от начините (разбира се, не и единствения) е да го усетим чрез дишането. “И ние го усещаме, просто едни хора по-съзнателно, други - по-малко. Това е част от човешкото дишане”, обяснява Кирил Радев , който..