Поводът е "Вера и Далавера", сборник с есета и анализи, простотии и разкази през призмата на 21 век, от 2000 до 2024 година.
Сред многото събития белязали началото на века е и демократичното развитие на България. Авторът разсъждава за нашето присъствие на световната сцена, но и за това, което нарича "здравословен патриотизъм", който се прокрадва като тънка нишка през представените есета.
Какво е обединяващото в тези текстове?
"Тях ги обединява животът, не през личен разказ от нещо преживяно, а през това, което се е случило на много хора, българи и не само. И което се е превърнало в интелектуално събитие, част от моята вътрешна автобиография, която не е събитийна а реагира с текстове на неща случващи се отвън. Опитва се да ги осмисли, да им създаде повече дълбочина, повече контекст и исторически хоризонт", посочи проф. Кьосев.
Отбелязваме, че проф. Александър Кьосев е създател на магистърската програма "Изкуства и съвременност" в Софийския университет. Тя включва различни подходи – академични, попкултурни, научни, образователни, свързани с изкуствата – театър, кино, литература и съвременно изкуство на която е представител от по-младото поколение нашият стажант репортер Георги Петров, който сподели:
"Всички преподаватели от специалността "Културология" учат студентите на критично мислене и проф.Кьосев не правеше изключение. Неговите предмети дори бяха по-изискващи, по-трудни, повече информация трябваше да се асимилира. Дори за един негов избираем курс "История на съвременната култура" беше повишил изискванията, да наподобяват произволен западноевропейски университет. По този начин летвата се вдигна и аз успях да повиша стандарта си и стандартът оттогава-насетне расте."
Опозицията "Вера-далавера" на пръв прочит разграничава различните ценности.
Опозицията не е само между лошите и добрите. Не е между лошите корупционери и добрите, прекрасните, честни хора – тя пронизва душата на всеки един от нас", твърди професорът. Той си послужи с личен пример, който можете да проследите в разговора, посочвайки, че освен писаните правила са важни и неписаните, тези, които можеш да приложиш в неочаквана за теб ситуация.
"Тоест, владеенето на тези двойни правила – едните официални, стандартни, свързани със законите, правилниците и с морала, ако искате, а другите - нестандартни, бих казал атропологични са част от всекидневната култура и всеки един от нас владее тези два кода едновременно. В макро план, има хора, които владеят далаверата много повече от други – те натрупаха пари, власт и истински социален капитал на Прехода, а другите си останахме по-скоро на страната на вярата", поясни проф. Кьосев.
"Държа да подчертая, че далаверата е антропологическа стихия, която е във всеки един от нас", допълни той.
Какъв е идеалният читател на тази книга?
"Идеалният читател е млад човек. За редактор на книгата си избрах Валентин Калинов, когото познавам от студент. Той е на 39-30 години, изключително талантлив и има огромна заслуга за книгата – въведе текстове, които бях забравил, изключи други и заедно я подредихме. Тя не е послание за хората от моето поколение, опитвам се да говоря на други сърца и умове, дали успявам, те ще кажат. Но тази книга е насочена към тях", разкри авторът.
Премиерата на книгата е тази вечер, 14.06.2024 гл от 18:30 часа.
Още интересни аспекти за верата и далаверата в нашето съвремие, открийте в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Карлос Насар е най-търсената личност, a "Гунди – легенда за любовта" оглавява филмовите търсения в Google, в традиционния годишен обзор на платформата за най-търсените думи и изрази, които разкриват интересите на българите през 2024 година. Сред тях водещата тема са българските спортни успехи. Концертът на Тони Стораро се оказва по-търсен от..
Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..
Новата изложба на Любомил Драганов “Когато сутрин слушам джаз“ беше официално открита на 10 декември, в зала BLVD 138. Събитието отбеляза неговата 55-годишнина и предостави възможност на почитателите на изкуството да се докоснат до 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза. Произведенията са посветени на..
Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..
Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..
За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..
Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..