По думите му дигиталната трансформация в здравеопазването е от критична важност и това е като при другите сектори, където ползите от нея са безспорни и до голяма степен надминават всички необходими стъпки, които трябва да се вземат, за да се постигне тя. Автоматизирането на процесите, минимилизиране на човешките грешки, както и проследимостта са главните нейни компоненти. От декември 2020 година до момента са генерирани над 350 милиона електронни документа. От тях над 55 милиона са изпълнените електронни рецепти, отбеляза Костадинов.
"Нашият екип е винаги насреща за да подпомагаме процеса, имаме съпорт център, който е 24/7. Ако все още има потребители, които изпитват затруднения, или имат въпроси, екипът винаги е насреща. Бих казал, че генерално медицинските лица се справят страшно добре с използването на новата дигитална система", каза той.
Има ли разделение между българските лекари по отношение на електронните рецепти?
Костадинов поясни, че това е абсолютно нормално за всеки процес на дигитална трансформация. Сблъсъкът на новото с непознатото, с промяната на начина на работа, по който медицинските лица са свикнали, са сред главните фактори за разделението. Той уточни, че това недоверие е започнало да отминава, но по-големият проблем се наблюдава в ниската информираност на пациентите.
"Не трябва да забравяме, че събирането на цялата медицинска документация на едно място в съответното пациентско досие, дава първо за пациентите един много добър начин да видят всички услуги, които са се изпълнявали през годините. Тази информация може да бъде споделена с роднина и личен лекар много по-лесно, отколкото да носим папки с хартиени документи и всякакви CD-та с диагностика, различни разпечатки и т. н. Всеки пациент може да си достъпи досието както през уеб приложение, така и през мобилно приложение. И тук бих казал, че ползите са много, но трябва да работим в посока да информираме хората, че те съществуват вече", сподели Костадинов.
Къде се намира страната ни на картата на Европа в това отношение?
"Единици държави имат подробна централизирана здравна система. Отделни здравни каси, или болнични вериги имат, може би дори по-напреднали системи, но те са отделни и много трудно могат да споделят информация на национално ниво, което е сериозен минус, ако пациентът си смени лекаря, или лечебното заведение, което посещава", каза Костадинов. И допълни, че информационната кампания е основна задача както на Министерство на здравеопазването, така и на свързаните институции.
Той посочи, че личните данни на пациентите са изключително силно защитени и те самите се съхраняват в два много модерни дейта центрове с последно поколение хардуерни и софтуерни инструменти. Отделът, който отговаря за информационната сигурност също е високо компетентен.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..