За трети път в Чирпан ще се проведе Международният фестивал на лавандулата. В три поредни дни, от 21 до 23 юни, е предвидена богата културна програма.
Пред Радио София Таня Георгиева, експерт туризъм в община Чирпан, обясни, че фестивалът на лавандулата е един незабравим празник на живота във всичките му аспекти.
„Това е събитие изпълнено с много радост и веселие. Ще имаме празнично шествие, концерти, изложби, базари, много фолклор, йога. Тук включваме цялата наша общност и се получава страхотен празник“, каза Георгиева.
Тя добави, че идеята за фестивала е дошла на местната общност след посещение на подобен празник на лавандулата в малко градче в Унгария.
„Ние сме традиционно селскостопански регион. Имаме хубави полета с насаждения и последните години лавандулата се наложи като предпочитана култура. България е на едно от първите места по производство на лавандула, дори мисля, че последните години сме първи. Експерти твърдят, че лавандулата от нашия регион е с най-високо качество“, сподели Таня Георгиева.
Програмата започва на 21 юни, в 5.30 часа, с посрещане на изгрева с Паневритмия. През трите дни са предвидени изживявания за всички възрасти - йога в лавандулата за всички, лавандулов базар на занаятите, фермерите и изкуствата, кулинарна алея, фото будка за лавандулови спомени.
Официалното откриване на Международния фестивал на лавандулата - Чирпан 2024 е на 21 юни в 19.30 часа, а в 20.00 ще се състои авторски фолклорен спектакъл на ансамбъл „Тракия”.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..