Единственото по-сериозно изискване към кандидатите за националната телефонна линия е, да са над 21 години и да са от София, тъй като става въпрос за работа на място, а не от вкъщи. Традиционно се провеждат две кампании за набиране на доброволци през годината - през пролетта и есента. За обезпечаване на телефонната линия от държавата са отпуснати 65 хиляди лева, но достатъчни ли са те? Подробности разказа Надежда Стойчева, психотерапевт и директор на Фондация "Асоциация Анимус".
"Общо взето това са средствата, които сме получавали от Министерството на правосъдието. Тъй като тази линия е доброволческа, през деня работят доброволци и заплащането е само вечерта и за координация и обучение на доброволците. Очаква се и в следващия период от време, когато приключи този проект, който е съвместен с Министерски съвет да се развие нова линия, която да бъде хармонизиран кратък номер, който ще работи на друг принцип - пак ще бъде 24 часа, но там вече ще има координация и с много други институции. Това е бъдещето по въпроса за домашното насилие така, че Министерски съвет ще трябва да изгради структура, която да захване телефона и може би тогава телефонът ще бъде по-скъп на държавата", каза тя.
По думите й за момента доброволческата линия продължава така, както е била до сега, като номерът е безплатен. При набирането на доброволци те получават специален тренинг, като най-трудното е да могат да слушат за чуждата болка.
"Рядко има някой, който разбира, че ще му бъде много трудно. Повечето хора, които кандидатстват за доброволци при нас имат сериозна мотивация да го правят. Те са много ефективни и загрижени за хората и нещата, които научават при нас ги карат да се чувстват от големия екип на "Анимус", каза Стойчева.
Трудно ли е на жертвите да споделят?
"При нас не чак толкова, защото линията е анонимна и те могат да попитат всякакви неща и именно заради това е по-лесно да се обадиш на линията, отколкото да дойдеш на място и да си запишеш час", заяви тя.
Освен това отбеляза, че в последно време случаите на домашно насилие не се увеличават, а напротив - намаляват, тъй като обществото е осъзнало, че жертвите не могат да се оправят сами, а някой трябва да им помогне. От взетите политически мерки има изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие, но от друга страна в държавата промените се придвижват много бавно, поясни Стойчева. Според думите й някои институции работят доста добре, докато други продължават да работят спрямо техните патриархални нагласи.
Проучване сочи, че около 48% от българските жени се страхуват и на улицата и в дома си. Много голяма част от жертвите не разбират закона и смятат, че той е наказателен, което не е така, законът все още е граждански.
Ще има ли единен европейски номер за пострадали от насилие?
Стойчева поясни, че е необходимо да има номер за възрастни и отделен номер само за деца. Очаква се единният хармонизиран европейски номер да бъде открит догодина.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..
Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..
Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..
С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..