Единственото по-сериозно изискване към кандидатите за националната телефонна линия е, да са над 21 години и да са от София, тъй като става въпрос за работа на място, а не от вкъщи. Традиционно се провеждат две кампании за набиране на доброволци през годината - през пролетта и есента. За обезпечаване на телефонната линия от държавата са отпуснати 65 хиляди лева, но достатъчни ли са те? Подробности разказа Надежда Стойчева, психотерапевт и директор на Фондация "Асоциация Анимус".
"Общо взето това са средствата, които сме получавали от Министерството на правосъдието. Тъй като тази линия е доброволческа, през деня работят доброволци и заплащането е само вечерта и за координация и обучение на доброволците. Очаква се и в следващия период от време, когато приключи този проект, който е съвместен с Министерски съвет да се развие нова линия, която да бъде хармонизиран кратък номер, който ще работи на друг принцип - пак ще бъде 24 часа, но там вече ще има координация и с много други институции. Това е бъдещето по въпроса за домашното насилие така, че Министерски съвет ще трябва да изгради структура, която да захване телефона и може би тогава телефонът ще бъде по-скъп на държавата", каза тя.
По думите й за момента доброволческата линия продължава така, както е била до сега, като номерът е безплатен. При набирането на доброволци те получават специален тренинг, като най-трудното е да могат да слушат за чуждата болка.
"Рядко има някой, който разбира, че ще му бъде много трудно. Повечето хора, които кандидатстват за доброволци при нас имат сериозна мотивация да го правят. Те са много ефективни и загрижени за хората и нещата, които научават при нас ги карат да се чувстват от големия екип на "Анимус", каза Стойчева.
Трудно ли е на жертвите да споделят?
"При нас не чак толкова, защото линията е анонимна и те могат да попитат всякакви неща и именно заради това е по-лесно да се обадиш на линията, отколкото да дойдеш на място и да си запишеш час", заяви тя.
Освен това отбеляза, че в последно време случаите на домашно насилие не се увеличават, а напротив - намаляват, тъй като обществото е осъзнало, че жертвите не могат да се оправят сами, а някой трябва да им помогне. От взетите политически мерки има изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие, но от друга страна в държавата промените се придвижват много бавно, поясни Стойчева. Според думите й някои институции работят доста добре, докато други продължават да работят спрямо техните патриархални нагласи.
Проучване сочи, че около 48% от българските жени се страхуват и на улицата и в дома си. Много голяма част от жертвите не разбират закона и смятат, че той е наказателен, което не е така, законът все още е граждански.
Ще има ли единен европейски номер за пострадали от насилие?
Стойчева поясни, че е необходимо да има номер за възрастни и отделен номер само за деца. Очаква се единният хармонизиран европейски номер да бъде открит догодина.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...