Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Моста на влюбените до 25 юни

Дейността на учени от 23 европейски страни показва изложба с 58 фотографии

Снимки: Евгени Димитров / eLTER

Изложба, посветена на учените, които се борят с климатичните промени, е позиционирана на Моста на влюбените и може да бъде видяна до 25 юни

Експозицията представя 58 фотографии от 23 държави, които разказват за работата на Европейската научна инфраструктура за дългосрочни системни изследвания, известна като ElTer.

Автори са Евгени Димитров и Калоян Константинов.
Изложбата е подготвяна половин година, обхваща период от 88 дни пътувания на екипа в над 30 научни станции, а в 23 държави са проведени различни срещи с учени сред природата, в резултат на които са направени три хиляди снимки и петдесет видеа.

Какво може да види любознателния минувач на Моста на влюбените? Подробности разказа Евгени Димитров – фотограф и изследовател.

"Изложбата изглежда твърде разнообразна като сюжети. Там физически можете да видите красиви природни пейзажи – наземни и с дрон, учени в действие – на терена, на полето или в лабораторията, също и градски пейзажи, които са обект на изучаване, свързано с това, което тези хора правят - разказа той и допълни, че ако навлезеш в в дълбочина, задачата да илюстрираш една такава абстрактна тема като "Дългосрочни екосистемни проучвания" се оказват супер интересна.

"Всъщност, дългосрочното събиране на данни датира от векове. В библиотека във Венеция видях книга с инструкции за събиране на дългосрочни данни, издадена през 1886 година. Целта на мрежата ЕlTer e, чрез всички свои 500 научни станции, които не са една структура, а представляват различни научни институции във всяка държава, които доброволно се включват в тази мрежа, е да обедини базите данни на всеки един учен, занимаващ се екосистемни проучвания на едно и също нещо в дълбочина, в период от над 5 години. Например в Швейцария видяхме неща, измервани и събирани от 1947 година насам", разкри Димитров.

Чрез историите на учените, които се грижат да съхранят живота на земята и представените кадри, всички ще можем да се замислим за общото ни бъдеще, за живота на Земята.

Как се променя света, как се променят екосистемите, какви са изводите, кои са заплахите?

"Нашата задача беше да транслираме чрез езика на изображенията и видеата, това което се случва зад въпросната абстрактна абревиатура еlTer. Едното от нещата, които със сигурност забелязах, е действието климатичните промени. В Скандинавието водата на почти всички реки има цвят на уиски – златиста, прозрачна, искряща, но не тази синя вода, която сме свикнали да виждаме по нашите реки", посочи фотографът.

На какво се дължи това, какво разказват учените, колко голямо е замърсяването на планетата ни, какво сочат данните за замърсяването на водите и океаните?
Чуйте разказа на фотографа-изследовател.
С него разговаря Даниел Ненчев.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В столичния район "Люлин" въвеждат експериментален вътрешноквартален транспорт

В столичния район "Люлин" въвеждат вътрешноквартален транспорт. Целта е да бъде анализирана ефективността и нуждата от довеждащ транспорт до МС "Люлин" и МС "Сливница", който да облекчи придвижването на гражданите. Линията е експериментална и е по идея на районната администрация в "Люлин“, каза пред Радио София кметът Георги Тодоров. Превозът е..

публикувано на 21.05.25 в 11:34

Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по БЕЛ

Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Те са разпределени в около 900 изпитни зали. Пред Радио София Данко Калапиш от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България припомни, че тази година завършват учениците, които в началото на Covid пандемията са били в 7 клас и се е..

публикувано на 21.05.25 в 09:41

Почитаме светите Константин и Елена

На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. Повече от 100 хиляди  българи празнуват имен ден, сочат данни на националната статистика. Денят е на особена почит в района на Странджа, където се нарича Костадиновден и се свързва с нестинарството. Празник има град Пазарджик, а..

публикувано на 21.05.25 в 08:54

Временни увеличения на облачността носят дъжд и вероятност за градушки

Днес от запад на изток ще има временни увеличения на облачността и на изолирани места в западните райони преди обяд е възможно да превали слабо. Ще има и слънчеви часове, но около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, на повече места в западната половина от страната, съобщиха..

публикувано на 21.05.25 в 07:35

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26