Националната галерия "Двореца" представя Недко Солаков и изложбата му "Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба #4", която ще може да се види до 1 септември.
Неин автор е Недко Солаков - един от най-известните художници от своето поколение, добре познат на всички ценители, експерти, почитатели на модерното съвременно изкуство у нас и по целия свят. Професионалната му биография впечатлява с над 100 самостоятелни изложби в най-популярните музеи в Европа, Америка и Азия, с продължителното сътрудничество с някои от най-авторитетните и амбициозни международни галерии, както и с участието в множество международни биеналета (Истанбул, Сидни, Венеция, Ню Орлиънс, Тирана, Шарджа, Рига, Катманду, Москва, Севиля, Сао Пауло, Екатеринбург, Солун и други) и групови изложби по покана на куратори-визионери.
Солаков е единственият живеещ в България художник, който не само е бил национален представител на страната ни на Венецианското биенале, а и три пъти е бил включен в основния му кураторски проект. За участието си там през 2007 получава една от наградите. Недко Солаков участва и два пъти в най-авторитетната световна изложба за съвременно изкуство – Документа в Касел, Германия.
Проектът с експресивното заглавие "Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба #4" (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят “незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.
Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи:
И трите изложби, обединени от непривично, странно, неизползвано досега ъглово пространство, разказват абсолютно различни истории, създадени специално за контекста им.
В Националната галерия в такова неизползвано до днес “ново“, макар и много видимо и лесно достъпно място в Двореца, "Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба #4“ разказва въображаемата история на скромен придворен художник и неговата приятелка малка мишка, живеещи под стълбището на двореца.
Събеседници в предаването "Радиокафе" бяха Ярослава Бубнова – директор на галерия "Двореца" и художникът Недко Солаков.
"Зад такова признание стоят огромен талант и труд, за които в родината ни сякаш малко се говори. Смятам, че Недко Солаков, изложбите му, както и отделните му проекти заслужават много повече известност в България, но това се случва стъпка по стъпка, защото е нужно да се преодолее неразбирането и различното отношение към различните видове изкуство. Неговите работи и изложби са достатъчно добре известни в тази сфера, в която хората гледат отвъд границите", посочи Ярослава Бубнова, която е и куратор на настоящата експозиция.
По думите ѝ, художникът е много активен и в социалните мрежи, където негови изказвания по теми вълнуващи обществото ни, в това число и теми за изкуство, получават огромен брой реакции.
"Само че, това влияние, което той осъществява, чрез своето мнение, е предимно върху хората, които припознават българското изкуство като нещо тотално надгранично и извън териториално, а такива хора ги има – те са все повече и повече, така че неговата влиятелност ще расте", посочи още тя.
В експозицията "Завряна в ъгъла(бъдеща) изложба" публиката откликва на тази част от творчеството на автора, наречено институционална критика. При него тя никога не е директна, но това обикновено са саркастични и хумористични коментари за съществуването на изкуството и мястото му днес и именно тази изложба дава отговор на въпроса защо художникът е малко известен в България, защо художник с огромни възможности и постижения прави проект в едно кътче на сградата, което друг не би си позволил да направи, подчерта Бубнова. Това е проект на изложба от името на своя протогонист – един скромен, придворен художник, който изобразява това, което е в полезрението му, именно там, в ъгъла, за да може да се консултира със своята публика, която в основата си е една мишка. Така че тази ситуация на обръщането на взаимоотношенията на един автор, много известен, но не придворен от името на придворния и абсолютно неизвестен, е подчертана в институционалната критика, изтъкна още кураторът.
Недко Солаков в своята част на разговора разкри кои са героите на нашето време, към които се завръща и които го провокират.
"Един от тях е Явор Гърдев, на когото страхотно се възхищавам – невероятен е. Не раозбирам много от нещата, които той реализира и умее да ги материализира, но той е една изключително положителна бездна в която е удоволствие да с гмурнеш", посочи художникът. Близък по светоусещане е и писателят Георги Господинов и неговото „Времеубежище“, допълни още той.
Провокира го и го гневи ужасната политическа обстановка в страната ни.
"Хората, занимаващи се с политика у нас, са абсолютно оперирани от съвест, но някой говори ли за съвест днес?"
Чуйте още интересни аспекти за няколкото ъгъла на проекта “Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба #4“ – те, по думите на автора ще станат 7.
С Недко Солаков и Ярослава Бубнова, разговаря Гергана Пейкова.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..