Регламентът беше официално одобрен с мнозинство от 20 държави-членки, представляващи 66,07% от населението на ЕС. Сега страните трябва правилно и незабавно да приложат това законодателство в своите държави в тясно сътрудничество с всички заинтересовани.
Пред Радио София Катерина Раковска - експерт "Политики и биоразнообразие" във WWF обясни, че от момента на публикуването в Европейския журнал, страните-членки имат срок от 2 години да изработят план за възстановяване на природата.
„В него трябва да се заложат мерки, които ще доведат до 2030 г. до подобряване на състоянието на 30% от увредени екосистеми и природни местообитания. Тук се има предвид горски, земеделски и пресноводни морски екосистеми, както и антропогенни екосистеми, каквито са градовете“, каза Раковска.
Регламентът постановява, че в градовете не трябва да намалява зеленото покритие, а напротив – трябва да се увеличава. Това включва засаждане на нови дървета, създаване на зелени покриви, зелени стени и др.
„Ползата е голяма, защото този Регламент подпомага други типове законодателство, като слага задължения и срокове, с количествено измерение. Например – има цел в Регламента, свободнотечащите реки да бъдат 25 000 км. Това е хубаво за българските реки, за всички видове организми, които са свързани с реките. Друга полза е свързаността между местообитанията и екосистемите. Това означава, че ако имаме две защитени зони от Натура 2000, свързани от рекички с крайречна гора и успеем да запазим тази рекичка и крайречна гора, това може да бъде място, което създава буфер при различни природни катаклизми“, обясни Катерина Раковска.
Приемането на регламента е резултат от масова обществена мобилизация. През последните няколко години са събрани над 1 млн. подписа и послания от граждани, многократни призиви от над 6000 учени, над 100 компании, младежки организации и гражданско общество от различни сектори в защита на регламента и целостта на Зелената сделка.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...
Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци". Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“. От районната..