Орнитолози и любителите на птиците днес отбелязват Националния ден на орела.
Така от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) искат да напомнят значението и ролята на тези птици в природата.
По този повод от 14.00 ч. в Общинския културен институт "Красно село" еколози от БДЗП ще разкажат за царския орел, малкия креслив орел, големия креслив орел, орела-мияр, скалния орел, както и за огромните усилия, които се полагат за опазването им и връщането им сред природата на България.
е емблематична за България птица, от която днес има оцелели едва няколко двойки. Той е световно застрашен вид и популацията му е изключително малобройна. Гнезди в широк ареал от Централна Европа на запад, през Балканския полуостров до Монголия и Китай на изток. Зимува по долината на река Нил, Арабския полуостров, Южна и Източна Азия. Част от птиците в Европа зимуват в Гърция и Турция, а при по-меки зими и в България.
В Европа са останали едва около 1100 двойки, а в целия останал свят – около 6200 двойки.
Царските орли обитават хълмисти райони, където гористи места се редуват с открити пространства като ливади и пасища, но винаги в непосредствена близост до течаща вода. За гнездене използват единични или групи високи дървета. Ловуват по открити терени – пасища, ниви, голи хълмове. Хранят се с лалугери, зайци, таралежи – менюто им включва над 100 вида животни и птици.
Семейството е силно привързано към гнездото си и може да го обитава в продължение на много години. Строят го и двете птици от сухи клони.
Размножителният период настъпва през март. През първата половина на април женската снася 2, рядко 1 или 3 - 4 яйца. Мътенето продължава 43 дни. Когато малките се излюпят и двамата родители полагат старателни грижи за тях, като майката ги храни, а бащата осигурява храната.
В миналото царският орел е бил една от най-разпространените грабливи птици в България. Днес се среща само в района на Сакар планина и Дервентските възвишения. Основните заплахи, довели вида до ръба на изчезване са унищожаването на гнездата и ловните им райони от хората, бракониерство, залагане на отровни примамки, токов удар при сблъсък с електрически стълбове, ограбването на гнезда и нелегална търговия.
Природозащитните организации в България и в цяла Европа полагат огромни усилия за опазването на вида. Част от тях включват охрана на гнездата, засаждане на нови дървета в обезлесените райони, обезопасяване на електрическите стълбове, маркиране на птиците, грижа за пасищата в местообитанията им.
В резултат от работата на еколозите европейската популация на царските орли започва бавно да нараства.
Топлофикационните дружества в София, Враца и Велико Търново искат ударно увеличение на цените на топлата вода и парното от 1 юли. От асоциацията на топлофикационните дружества смятат, че КЕВР няма да одобри исканите драстични увеличения. Според направените предложения рекордно поскъпване заявяват топлофикациите във Враца и Велико..
Най-важното в София не са сградите, улиците или историята, най-важното са хората, затова честит празник, столичани – на вас, които давате пулса и духа на града. Това написа във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев по повод отбелязването на 146 години от обявяването на София за столица на България. По думите на Терзиев, това е повод да..
На 3 април се навършват 146 години от обявяването на София за столица на България . По този повод Столичната община организира празнични събития – документални изложби на открито в Градската градина и в градина "Кристал", концерти, инициативи за деца. От 12.30 ч. в Градската градина пред Народен театър "Иван Вазов" концерт ще изнесе..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви зам.- кметът по екология Надежда Бобчева. Причината за отказа на Общината е установено за пореден път смесване на битовия с опасния медицински отпадък. Преустановено е приемането на болничен..
Общинските жилища в София да се отдават на публичен търг, а наемите да са на пазарни цени - това предвижда проект на наредба за продажбата и отдаването под наем на столичните общински жилища, която ще бъде публикуване за обществено обсъждане. На по-ниски цени ще могат да се наемат общински жилища от социално слаби, хора с увреждания и самотни..
Столичани сигнализират за сграда, която се руши и представлява сериозна опасност за преминаващите. Къщата се намира на бул. "Андрей Ляпчев" 4, в непосредствена близост до тротоар, който ежедневно се използва от граждани. Съществува опасност от падащи отломки, а поради липсата на обезопасителни мерки, пешеходците могат да бъдат наранени...
Над 412 210 собственици на имоти и автомобили в София вече са платили местните си данъци за 2025 г. в пълен размер и така са получили 5% отстъпка, съобщават от Столичната община. От началото на годината общо 454 326 физически и юридически лица са се издължили към местната хазна частично или напълно. От тях 88 356 собственици са платили стари..