Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

29 юни - Национален ден на безопасността на движението по пътищата

Снимка: ДАБДП

На 29 юни 2024 г. (събота) ще бъде отбелязан Националният ден на безопасността на движението по пътищата. Предвидени са близо 30 различни демонстрации, игри, викторини с награди и запомнящи се преживявания. Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" (ДАБДП) заедно с институции и организации партньори отбелязва датата с фестивал, който ще се проведе от 11 до 14 часа пред Художествената галерия на площад "Княз Александър I Батенберг". Посетителите ще видят на живо как се обезопасява ПТП и как се спасяват човешки животи чрез рязане на превозни средства, както и гасене на запален автомобил. Отблизо ще могат да бъдат разгледани специализираните автомобили и техника, сред които пожарен и авариен автомобил, полицейски патрул, оборудване за търсене и спасяване и много други.

Изложба на ретро автомобили ще покаже еволюцията на системите за безопасност, а мотористите ще разкажат за какво трябва да се внимава в разгара на мото сезона. На място всички ще могат да получат консултация за правилното и безопасно возене на деца в кола, как да избегнат грешките на пътя и за какво да внимават. Посетителите ще могат да се включат в открити беседи, анкети и да спечелят разнообразни награди. Подробности разказа Светослав Васев, експерт в ДАБДП.

"Конкретно за България, статистически погледнато отбелязваме известен напредък в борбата с т. нар. "епидемия", както го нарича Световната здравна организация. В европейски план не сме в много добра позиция, но пък искам да отчетем и факта, че през нашата страна преминават доста транспортни коридори и транзитни потоци така, че сравнението със страни като Малта и Люксембург, които се анонсират от време на време наистина мисля, че е неуместно да правим такава съпоставка. Ние нито сме островна държава, нито сме някоя от скандинавските горе, където половината година е зима, а се намираме на един транспортен коридор. През нашата страна особено в летния период преминават наистина сериозно количество транспортни потоци", каза той.


Васев посочи, че още от най-ранна детска възраст трябва да се формира социално отговорно поведение. Кампанията е насочена не само към децата, но и към техните родители, защото те дават личен пример и пътната безопасност е отговорност на цялото общество. По данни на проучване, в България над 80% от анкетираните се посочват като "добър водач", но войната по пътищата е налице.

Безопасност на движението по пътищата е състояние на системата - човек, превозно средство, път, среда. Кой е най-проблемният компонент?

"Тази среда не е статична, защото днес е една, а след 5 минути е съвсем различна от това, което виждаме. Може емоционалното състояние на човек да е различно, може да е станало ПТП, да има останали ОСП (ограничителни системи за пътища), по-известни като мантинела, която да не е премахната навреме. Може околопътното пространство да се е променило, метеорологичните условия също да влияят така, че не може да се каже еднозначно кой от тези четири фактора е най-проблематичен. Просто трябва да се въздейства върху тях целенасочено, постоянно, а не фрагментарно", подчерта Васев.

Малките, или големите общини показват по-голяма ангажираност в процеса по безопасността?

"При малките общини проблемите са едни, при големите са други, но всички те дават своя принос. Аз не мога да ги разделя на това къде има повече проблеми и къде по-малко. Просто са разнородни и по-различни по своето естество, както и тези, които са малки от една страна, но пък сезонно са по-натоварени поради туристически наплив - морските и зимните ни курорти. Проблемите са различни и по различно време", отбеляза Васев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59