Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Царят в онлайн средата е гол!", възкликва Жюстин Томс с новата си книга

Снимка: Даниел Ненчев

„Съдържанието е цар“ – пише Бил Гейтс в свое есе през 1996 година и то става не само популярно, а и нещо като мантра за много специалисти м онлайн маркетинга.

От тогава досега обаче дигиталната среда е коренно променена. Технологичните изкушения и потребителите са много, появили са се социалните мрежи, има професии като инфлуенсър, изкуственият интелект (ИИ) не може да бъде озаптен…

Всичко това и задълбочените изследванията в тази сфера подтиква Жюстин Томс за напише и издаде поредната си книга, чието заглавие е "Съдържанието е цар. Царят е гол".

Преди това Томс е писала за блоговете, за подкастите, сега – както сама отбеляза пред БНР-Радио София – прави обобщение на цялата онлайн среда и дигиталното съдържание.

"Стигнахме до свръх производство и свръх консумация на такова съдържание. На качественото става все по-трудно да достига до потребители. То се прави с мисъл, информира без опит за заблуждаване, придържа се към фактите. Такова съдържание обаче лесно потъва в морето от конкуренти, сред които са и т.нар. инфлуенсъри. Те не са журналисти, но предлагат атрактивно съдържание, мимолетно и безполезно", коментира Томс.

В звуковия файл ще чуете:

  • Как се информираме днес, какви избори правят хората и по-специално – младите.
  • Кое е бавното създаване на съдържание и какво предлага то като резултати;
  • Защо бързите канали - социални мрежи като Тик-Ток, дават възможност бързо да се информираме, и бързо да се дезинформираме;
  • Защо кратките формати са свръх популярни в онлайн средата;
  • Как политиците ползват социалните мрежи и какви изненадващи резултати постигат (изборите във Франция и у нас, например, показаха как се достига и въздейства на младите избиратели чрез Тик-Ток);
  • Платформите като капан - те забавляват и информират по свои алгоритми с илюзията, че изборът е на самия потребител;
  • Как дигиталната консумация ни отнема ценното човешко, живо общуване;
  • Как интернет възможностите променят начина на преподаване (или използваш технологиите или предлагаш скучен урок);
  • До какво може да доведе силовото влизане в играта на ИИ.

"Хората са с телефон в ръка вече и в тоалетната, когато шофират, докато пресичат улицата или вечерят вкъщи. В тази неспирно развиваща се онлайн среда тенденцията е да се заглушава още повече и по-масово качественото съдържание, за съжаление.
Ключът за тази нерозова перспектива е в регулацията", без особена радост допълни Жюстин Томс.

С нея разговаря Даниел Ненчев.

  • Жюстин Томс се занимава с онлайн медии и онлайн комуникация от края на 90-те досега. Тя успява да съчетава успешно толкова много роли в живота си блогър, предприемач, консултант по онлайн медии и маркетинг, лектор, дългогодишен преподавател в НБУ и SoftUni Digital, ръководител на ABC Design & Communication, активист в Уикипедия, автор на книги.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00