За новите правила при избора на изпълнителни директори и управителни съвети на общинските дружества, от "ПП-ДБ" (Спаси София) заговориха преди две седмици, след като обявиха, че шест са с ръководства, чийто мандат е изтекъл още през 2022 г. Това са "Топлофикация - София ЕАД", Центърът за градска мобилност, "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт", "Метрополитен" и "Софинвест". За тях предстои да бъдат обявени конкурси, но оценката и подбора на кандидатите трябва да се случи по новите критерии и процедури. След обсъждането сред политическите групи в СОС и разглеждането на двата доклада в комисии - този за новата методология при избора на ръководства за общинските дружества и обявяването на конкурса за споменаваните шест, прогнозите са те да бъдат одобрени от местния парламент на следващото му заседание, в средата на юли месец. Общинският съветник от "ПП-ДБ" (Спаси София) Симеон Ставрев даде подробности по темата.
"Четири от тези шест дружества са свързани с транспорта, годишно през тях минават 505 милиона лева, което е една пета от бюджета на София. Освен, че са им изтекли мандатите алармирам тук, че положението в столичния автотранспорт е най-страшно, където има сигнали, че не сме сигурни дали въобще ще може да бъде спазено разписанието на автобусите от есента. Наложително е там нещата да бъдат променени бързо. Не на последно място искам да кажа също, че по съвети на директорите на тези дружества ще започнат да правят конкурс за обществени поръчки за 1 млрд. лв. за 500 бройки подвижен нов състав. Така, че ако днес бъде прието това решение в общинския съвет, тези съвети на директорите освен, че ще разполагат с 505 млн. лв. на година, ще трябва да преценят как най-добре да бъдат похарчени тези 1 млрд. лв., за да може градският транспорт да получи нови и комфортни превозни средства", каза той.
Групата на "ПП-ДБ" (Спаси София) в Столичния общински съвет е внесло доклад в деловодството на местния парламент, който предстои да бъде разгледан. По темата говори и зам.- председателят на СОС и част от групата на вносителите Бойко Димитров.
"На първо място ние правим много по-прозрачна процедура. В проекта на решение е записано, че всички бизнес програми на кандидатите ще бодат публикувани след края на процедурата, както ще има и излъчване на устните събеседвания, които са ключова част от нея. Така, че всеки граждани да може да знае на каква основа са направени оценките от комисията. Да може да се запознае с програмата на всеки кандидат и с отговорите на въпросите, които е дал всеки кандидат. Другото ключово нещо е, че за първи път ние в самото решение много ясно разписваме цялата методика за оценка. Докато при досегашните конкурси е имало едни общи пожелания на база на какво ще се оценява, в момента в проекта за решения абсолютно ясно са описани точните критерии, по които ще се оценяват бизнес програмите, на каква тематика ще бъдат задавани въпросите към кандидатите и съответно по какъв начин ще бъдат оценявани техните отговори. Третото е, че създаваме много добри условия за да постигнем максимално конкурентна процедура. Залагаме минимални срокове за предоставяне на бизнес програмите, тъй като досега е имало случаи когато са заседавали само 14 дни за подготовка на бизнес програмите от кандидатите. В момента ние залагаме минимум 30 дни, за да има достатъчно време всеки професионалист да може да подготви една добра бизнес програма и съответно после да я предложи на комисията", заяви Димитров.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..