Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в Силистра бяха замислили „Чуден градски пикник“, а в Русе – детски арт събития, студентски круиз на кораба „Русчук“ и много други. В много дунавски градове ще бъде тържествено посрещнат първия изгрев на юли (по аналогия с Julymorning на морето).
Някои от най-значимите международни проекти, свързани с Дунава, бяха представени и по време на 13-я Форум за Дунавската стратегия във Виена преди седмица. Важността на тази стратегия е подчертана и от срещата на външните министри на дунавските страни, която се проведе успоредно с форума в австрийската столица:
Няколко интересни факти за най-значимата в много отношения европейска река – Дунав се споменава в химните на три държави, има 30 етнически групи, живеещи по поречието на реката, животът на 115 милиона европейци е свързан и зависи от Дунава, 173 тира биват заменени от един товарен кораб (важна посока за бъдещето е да се използва много повече реката за превоз на товари, както и като коридор за туризъм и бизнес), 30 процента от крайдунавските територии са покрити с гори. Именно с горите е свързан един от големите проекти, които се изпълняват по различните финансови инструменти на Дунавската стратегия. Той се нарича ForestConnect и в него участват 6 държави, сред които и България. С помощта на новите технологии се осъществява мониторинг на едрите хищници в района на Балканите, Карпатите и Дунава с фокус към безопасните коридори, за да се гарантира свързаност на фрагментираните горски местообитания, като се вземат предвид и измененията в климата. Друг проект, който беше представен във Виена и с участието на представители на община Враца се нарича BrownisbetterthanGreen. Той включва шест града и трансформацията на изоставени индустриални сгради (бивша текстилна фабрика във Враца), които са общинска собственост. По проекта трябва да се изгради капацитет и да се изгради работеща стратегия и бизнес планове за нов живот и самоиздръжка на тези бивши индустриални зони. Други големи и важни проекти, които показват сферите, в които може да се работи по Дунавската стратегия са Danubecyclingproject, голям проект в здравеопазването за хората (над 1 милион в крайдунавските територии) с автоимунни заболявания, свързани с непоносимостта към глутен; DRWO 4.0, в който от българската страна участва клъстера за дървопроизводителите, заедно с още 7 държави за дигитализация и навлизане на нови технологии в сектора; DanubeArtMaster и още, и още.
Повече за декларацията на външните министри на Дунавските държави и за геополитическата важност на стратегията, как ще се отразят очакваните промени след изборите в Австрия на присъединяването на държавите от Западните Балкани – чуйте в репортажа на Лили Големинова от Виена.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..