В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година проучванията са насочени към изследването на Църква № 2. Тя беше открита от археологическия екип през 2021 г. и стана известна като "погребаната църква".
Проучванията са част от втория етап на проекта „In situ fresco“.
Първата църква „Св. Пророк Илия“ е открита от проф. Димитър Овчаров през 1969 г., припомни пред Радио София д-р Филип Петрунов от Националния археологически институт с музей – БАН.
„До 2021 г. не се знаеше, че има други храмове на територията на Средновековната крепост. Тя е изключително впечатляваща заради специалната си позиция, която е разположена в източната част на укрепената цитадела – най-високата точка на хълма и е била за личните нужди на управителя на крепостта. Подът е изцяло застлан с преизползвани антични тухли, което за разлика от църквата „Св. Пророк Илия“, която е с каменен плочник, тази е два пъти по-малка, но с добре оформена олтарна маса, с кръгъл керамичен плот и се е използва по-скоро за аристократите, които са живели на този хълм“, посочи д-р Петрунов.
Освен археологическа практика за ученици, д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова от Националния исторически музей ще разкажат на посетителите за историята на Кокалянски Урвич.
„През миналата седмица имахме беседа с ученици от Професионалната гимназия по дизайн „Елисавета Вазова“, които останаха изключително впечатлени от природата и историята, която всеки може да открие напълно безплатно“, каза д-р Петрунов.
Той добави, че проекта „In situ fresco“ се финансира по „Програма Култура“ на Столичната община.
„До средата на юли всеки желаещ да види намясто как се случват проучванията е добре дошъл. Работим без почивен ден“, добави д-р Филип Петрунов.
Столичният градски транспорт позволява лесен достъп до обекта, до който може да се стигне с новите двуетажни автобуси на автобусна линия № 3.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Национален исторически музей
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..