Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

Снимка: НИМ

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта.

В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година проучванията са насочени към изследването на Църква № 2. Тя беше открита от археологическия екип през 2021 г. и стана известна като "погребаната църква".

Проучванията са част от втория етап на проекта „In situ fresco“.

Първата църква „Св. Пророк Илия“ е открита от проф. Димитър Овчаров през 1969 г., припомни пред Радио София д-р Филип Петрунов от Националния археологически институт с музей – БАН.

„До 2021 г. не се знаеше, че има други храмове на територията на Средновековната крепост. Тя е изключително впечатляваща заради специалната си позиция, която е разположена в източната част на укрепената цитадела – най-високата точка на хълма и е била за личните нужди на управителя на крепостта. Подът е изцяло застлан с преизползвани антични тухли, което за разлика от църквата „Св. Пророк Илия“, която е с каменен плочник, тази е два пъти по-малка, но с добре оформена олтарна маса, с кръгъл керамичен плот и се е използва по-скоро за аристократите, които са живели на този хълм“, посочи д-р Петрунов.

Освен археологическа практика за ученици, д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова от Националния исторически музей ще разкажат на посетителите за историята на Кокалянски Урвич.

„През миналата седмица имахме беседа с ученици от Професионалната гимназия по дизайн „Елисавета Вазова“, които останаха изключително впечатлени от природата и историята, която всеки може да открие напълно безплатно“, каза д-р Петрунов.

Той добави, че проекта „In situ fresco“ се финансира по „Програма Култура“ на Столичната община.

„До средата на юли всеки желаещ да види намясто как се случват проучванията е добре дошъл. Работим без почивен ден“, добави д-р Филип Петрунов.

Столичният градски транспорт позволява лесен достъп до обекта, до който може да се стигне с новите двуетажни автобуси на автобусна линия № 3.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Национален исторически музей

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София може да има свое общинско дружество за доставка на електроенергия

На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..

публикувано на 20.02.25 в 09:41

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28