Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата
Снимка: Георги Нейков, БНР

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни. Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство.

Това коментира пред БНР-Радио София аpx. Beceлин Beceлинoв. Той е част от авторския екип на Климатека, сертифициран дизайнер на пасивни сгради ĸъм Инcтитyтa зa пасивни сгради в Дapмщaд, Гepмaния.

По негови данни, над 90% от еднофамилните и многофамилните жилищни сгради в България трябва да бъдат реновирани, и то без отлагане, защото са с изключително лоши енергийни характеристики. В края на 2020 г., България прие Национална дългосрочна стратегия за подпомагане на енергийното обновяване на сградния фонд до 2050 г., но за съжаление, планираните в нея срокове и сценарии за реновиране остават само на хартия.

Енергийното обновяване на жилищните сгради вече не е въпрос на избор, а задължение, което страната ни като член на Европейския съюз (ЕС) трябва да изпълни, подчертава арх. Веселинов.

  • Енергийно ефективен дом е в сграда, която потребява минимално количество енергия за отопление, охлаждане и осветление. Такива сгради могат да спестят почти цялата енергия за това потребление.
  • Пасивните сгради отговарят на най-висок клас енергийна ефективност. У нас те са едва под 100. Процентът е малък, въпреки че по темата се говори от 15 години.
Аpx. Beceлин Beceлинoв Снимка: Архив, БНР

В страната има около 4,5 млн. жилища, над 20% от които – в панелни комплекси. До този момент по програми са санирани само около 2000 сгради с около 300 хиляди българи. Като цяло в нашата страна енергийно ефективните мерки се прилагат по-бавно в сравнение с други страни.

По мнението на специалиста, трудно е собственици сами да се справят с въвеждането на енергийно ефективни мерки. За целта те трябва да прибегнат до професионална подкрепа, включително и за интегриране на ВЕИ в сградите.

Може да се оспори твърдението, че тези мерки са скъпи, допълни Веселинов:
"При новите цени на енергията, ее остава една от най-разумните инвестиции."

Чуйте разговора в звуковия файл.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Университет по архитектура, строителство и геодезия

Увеличават се желаещите за прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия

През последните години се увеличават желаещите за прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Висшето училище е с дългогодишни традиции, а специалистите, които са завършили учебното заведение, са създали и все още създават огромна част от заобикалящата ни среда. Специалностите са традиционни, някои от тях с над 80-годишна..

публикувано на 02.10.24 в 09:23

Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София

Жена е в тежко състояние след голям пожар в центъра на София. Пламъците са избухнали в триетажна къща на улица "Св. св. Кирил и Методий".  Сигналът за стихията е подаден в 22:36 часа снощи, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ.  Пострадалата е скочила от третия етаж на сградата. Откарана е в "Пирогов".  Към мястото са изпратени три линейки...

публикувано на 02.10.24 в 08:55

Слънчево в сряда, с температура в София около 21°

Днес ще е предимно слънчево. Вятърът постепенно ще се ориентира от изток-югоизток и ще е слаб до умерен, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 19° и 24°, за София – около 21°. В планините ще преобладава слънчево време. Сутринта по високите части на Стара планина временно ще е мъгливо. Ще духа умерен вятър от запад-югозапад. Максималната..

публикувано на 02.10.24 в 07:35

Конкурсът "Добрите практики на фокус" отново търси успешни примери от българските класни стаи

Kонкурсът "Добрите практики на фокус" отново търси успешни примери и иновации от българските класни стаи. Инициативата се провежда за четвърта поредна година от фондация "Заедно в час" и образователния сайт prepodavame.bg. Целта е да се съберат и популяризират добрите педагогически практики, свързани с развитието на социално-емоционалните умения..

публикувано на 01.10.24 в 18:09

ОКИ "Красно село" организира поредица лекции с учени

Освен силната програма, с която започват музикантите от "Софийски солисти", големи са амбициите и на другите творчески състави, чийто дом е ОКИ „Красно село“, съобщи пред БНР-Радио София Ивелина Кючукова, директор на културния институт. Тя отбеляза, че премиерата тази година на театър "Сириус"  е постановката „Шестте пингвинчета“...

публикувано на 01.10.24 в 17:05

Ученици и специалисти дискутират заедно в кампанията "Пейка на здравето"

На 24 октомври, в София ще се проведе първото събитие от проекта „Пейка на здравето“. Целта е да бъдат създадени здравни дискусии между ученици и специалисти. Идеята се ражда от факта, че нито семейството, нито в училището се отделя достатъчно време, за да образоват децата в здравен аспект. Пред Радио София Росина Тодорова - председател..

публикувано на 01.10.24 в 16:48
Маестро Константин Добройков

"Софийски солисти" открива своя нов сезон с интересна програма

В Международния ден на музиката 1 октомври, сред плеяда музиканти в предаването “Радиокафе“ бе гост и диригентът на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" Константин Добройков.  С него разговаряхме за предстоящия нов сезон, който музикантите ще открият на ново място и в нова зала.       "Даваме старт на сезона в РЦСИ "Топлоцентрала" , което е..

публикувано на 01.10.24 в 15:56