Организатор на форума е Фондация „София диша“. Пред Радио София изпълнителният директор на фондацията Суни Данаджъ обясни, че от държавите-членки на Европейския съюз, България е една от последните страни, която е останала без подобен форум.
„Има най-различни събития за съвременно изкуство, които се правят, но такъв форум точно няма. Считаме, че е време да се заявим и ние на картата на събитията в Европа. Такива изложения насърчават креативността, празнуваме културата, даваме възможност както на артисти, така и на галеристи, изобщо цялата гилдия, да може да обмени опит“, каза Суни Данаджъ.
Тя добави, че основната идея на Sofia Art Fair е да предизвика и развие пазара на изкуството, да дефинира тенденции - за автори, куратори, колекционери, критици, зрители, анализатори, медии. Стремежът на инициативата е да обедини представители на бизнеса от различни държави и на международната професионална общност.
„Ние искаме да разширим публиката и да стигнем и до хора, които до този момент просто са чували за съвременно изкуство, но не живеят активно с него. Целта на събитието е да стигне и до тези хора, които знаят за съвременното изкуство, но не са толкова запознати“, посочи тя.
Петчленно международно жури от доказали се куратори и изкуствоведи - Теодора Константинова, Радослав Механджийски, Мартина Йорданова, Йохан Густавсон (Нидерландия) и Нина Кшайдер (Австрия), селектира галериите и колективите.
„На фокус са визуалните изкуства. Те обикновено са на фокус, когато говорим за събития от подобен мащаб. Art Fair имат принципно за цел да покажат и да създадат връзки между публики и частни галерии. В случая става дума за частни галерии, които се занимават с продажба на изкуство. Много се радвам, че вече има готовност подобно събитие да случи и тук, в София“, каза изкуствоведът и член на журито, селектиращо участниците Мартина Йорданова.
В основното изложение Sofia Art Fair ще представи 30 български и чуждестранни галерии и колективи, и над 60 автори.
Във форума са предвидени и съпътстващи събития, които се фокусират върху теми като изкуствения интелект и виртуалната реалност, хоризонтите и предизвикателствата, които технологията разкрива пред творците и културата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...