Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуват проектокабинета Желязков

Любомир Стефанов
Снимка: БТА

Парламентът гласува проектокабинета, предложен от ГЕРБ-СДС. От партията номинираха бившия председател на 49-ото НС Росен Желязков за министър-председател. Гласуванията са разделени в отделни точки – първо ще стане ясно дали депутатите одобряват номинирания за министър-председател Росен Желязков, след това - структурата на Министерския съвет и персоналния състав. Гласуването се смята за успешно, ако събере най-малко 121 гласа. Подробности разказа Любомир Стефанов, политолог преподавател по политически науки в НБУ.

"Въпреки участието си на избори и търсенето на легитимирането на интереса на големи групи граждани чрез политически партии, което би трябвало накрая да произведе съставяне на мнозинство в парламента. Всички партии в парламента не искат да управляват. Въпросът е българските граждани до кога ще търпят това безобразие. Защото ще го кажа, че интересите на държавата са частни такива и нито една партия не желае да отстъпи от частния си интерес, за да подкрепи някакъв национален", сподели той.

Стефанов отбеляза, че проблемът се корени в хората, които са в Народното събрание и в това, което те наричат "партии". И докато те не променят себе си и не дадат пример с нов тип лидерство и осмисляне на политиката, нещата няма как да се случат.

"В момента всичко ми прилича на епизод от ранните следобедни часове на детската площадка, в може би трета, или четвърта градинска група", каза той.

Относно интервюто на Рамадан Аталай Стефанов каза:

"Има позитивен и негативен ефект. Позитивният е, че ДПС се превръща най-сетне в отворена политическа партия, където нейните гласоподаватели не са феодални крепостни политически субекти, а са самостоятелни и с воля. Натрупването на мнозинство води съответно до отразяване в политиката, което тази партия води. Негативният прочит е този, който г-н Аталай лансира, че Делян Пеевски приватизира ДПС."

И допълни:

"ДПС е организация, която е призвана да бъде публичен политически представител се държи като нещо друго. Но това е непрозрачен, съмнителен, подозрителен и в никакъв случай политически субект. Това е една от причините ДПС да е нежелан партньор. Никой не може да начертае достатъчно ясна пътека какво се случва."

Ще излезе ли Ахмед Доган от липсата на публичност?

"Господин Доган винаги намира начин да си общува с подопечните си като почeтен председател на това нещо, което нарича партия. Там демократичен избор не съществува, поне до този момент. Каквото разпореди Доган това се случва. Но дали ще го направи не знам. Ако това е критична повратна точка в преформатирането на ДПС в нещо, което Доган не одобрява, сигурно ще направи опит.  

Относно партия "Величие" той сподели, че за него това е "енигма". Освен това отбеляза, че БСП като политическа партия ще изчезне.

"Продължаваме Промяната" също не е партия и ако иска да стане, трябва да намери верния тон и да се материализира", каза Стефанов.

Ще има ли нови политически формации и нови избори?

"Аз мисля, че сме в точката на пречупване и наистина ще стане катарзис противно на очакванията, които съществуват с моите колеги. Президентска партия няма да има, тъй като България е парламентарна република. Може да има партия, която Румен Радев оглавява и почва да води", заяви той.

И добави, че нови проекти няма как да се появят, но могат да се появят нови каузи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50