Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласуват проектокабинета Желязков

Любомир Стефанов
Снимка: БТА

Парламентът гласува проектокабинета, предложен от ГЕРБ-СДС. От партията номинираха бившия председател на 49-ото НС Росен Желязков за министър-председател. Гласуванията са разделени в отделни точки – първо ще стане ясно дали депутатите одобряват номинирания за министър-председател Росен Желязков, след това - структурата на Министерския съвет и персоналния състав. Гласуването се смята за успешно, ако събере най-малко 121 гласа. Подробности разказа Любомир Стефанов, политолог преподавател по политически науки в НБУ.

"Въпреки участието си на избори и търсенето на легитимирането на интереса на големи групи граждани чрез политически партии, което би трябвало накрая да произведе съставяне на мнозинство в парламента. Всички партии в парламента не искат да управляват. Въпросът е българските граждани до кога ще търпят това безобразие. Защото ще го кажа, че интересите на държавата са частни такива и нито една партия не желае да отстъпи от частния си интерес, за да подкрепи някакъв национален", сподели той.

Стефанов отбеляза, че проблемът се корени в хората, които са в Народното събрание и в това, което те наричат "партии". И докато те не променят себе си и не дадат пример с нов тип лидерство и осмисляне на политиката, нещата няма как да се случат.

"В момента всичко ми прилича на епизод от ранните следобедни часове на детската площадка, в може би трета, или четвърта градинска група", каза той.

Относно интервюто на Рамадан Аталай Стефанов каза:

"Има позитивен и негативен ефект. Позитивният е, че ДПС се превръща най-сетне в отворена политическа партия, където нейните гласоподаватели не са феодални крепостни политически субекти, а са самостоятелни и с воля. Натрупването на мнозинство води съответно до отразяване в политиката, което тази партия води. Негативният прочит е този, който г-н Аталай лансира, че Делян Пеевски приватизира ДПС."

И допълни:

"ДПС е организация, която е призвана да бъде публичен политически представител се държи като нещо друго. Но това е непрозрачен, съмнителен, подозрителен и в никакъв случай политически субект. Това е една от причините ДПС да е нежелан партньор. Никой не може да начертае достатъчно ясна пътека какво се случва."

Ще излезе ли Ахмед Доган от липсата на публичност?

"Господин Доган винаги намира начин да си общува с подопечните си като почeтен председател на това нещо, което нарича партия. Там демократичен избор не съществува, поне до този момент. Каквото разпореди Доган това се случва. Но дали ще го направи не знам. Ако това е критична повратна точка в преформатирането на ДПС в нещо, което Доган не одобрява, сигурно ще направи опит.  

Относно партия "Величие" той сподели, че за него това е "енигма". Освен това отбеляза, че БСП като политическа партия ще изчезне.

"Продължаваме Промяната" също не е партия и ако иска да стане, трябва да намери верния тон и да се материализира", каза Стефанов.

Ще има ли нови политически формации и нови избори?

"Аз мисля, че сме в точката на пречупване и наистина ще стане катарзис противно на очакванията, които съществуват с моите колеги. Президентска партия няма да има, тъй като България е парламентарна република. Може да има партия, която Румен Радев оглавява и почва да води", заяви той.

И добави, че нови проекти няма как да се появят, но могат да се появят нови каузи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15