Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Манолов: Да не забравяме за заплатите и КТД не само заради евродирективата

Димитър Манолов
Снимка: БГНЕС

Директивата за адекватни минимални заплати в Европейския съюз трябва да бъде транспонирана в българското законодателство, независимо от срока (15 ноември-бел.ред.), независимо от възможните санкции и от това, че България може да се „шмугне“ някак си.

Това коментира пред БНР-Радио София президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.

Той отбеляза, че у нас сме направили първа крачка с вписването в Кодекса на труда, че минималната работна заплата (МРЗ) е в размер на 50% от средната за страната от предходната година. Но и тази крачка търпи много критики и забележки.

"По МРЗ никога у нас не е имало устойчива политика. Когато се е правело нещо, то е било на парче, в зависимост от временни политически настроения – допълни Манолов. – Държавата ни се хвалеше, че имаме висококвалифицирана работна ръка, ама едва ли не готова да работи за жълти стотинки. В сегашната политическа ситуация не вярвам МРЗ да е сред приоритетите на управляващите."

Според синдикалният президент, не е редно да се предлага и изчислява МРЗ според региона на страната, „защото е важното какво произвеждаш, а не къде. Хората от районите с определена по-малка МРЗ ще избягат“.

По останалите елементи на Директивата нищо не е направено.

Изостанали сме и по отношение на колективното трудово договаряне (КТД). То трябва да покрие 80% от компаниите, които отговарят на условията. Но КТД е пряко свързано със свободата на сдружаване, трябва в съответната фирма да функционира синдикална организация. У нас това се прави на различни нива – общинско, отраслово, ведомствено и т.н.

"Нямам притеснения от дигитализацията като заплаха за работните места, допълни Манолов. И все пак, в бъдеще най-ценен ще стане този труд, който не подлежи на дигитализация."

Още по темата чуйте в разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07
Автор: Красимир Терзиев Снимки: Hostgallery

Пет артистични двойки в една изложба

Изложбата "Double-Double“  е втората  от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов  и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..

публикувано на 03.02.25 в 13:45

Чудомировото дело във "Въобщественик: Книга за Чудомир" на проф. Вера Бонева

"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..

публикувано на 03.02.25 в 12:41

Президентът свиква Съвета за национална сигурност заради упойващите вещества сред младите

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".

публикувано на 03.02.25 в 12:11