Какво мислят, как живеят, какво слушат или предпочитат да правят, от какво се интересуват, страхуват, четат ли и какво, как прекарват свободното си време, доколко са толерантни, в какво вярват и какво планират момчетата и момичетата на възраст между 16 и 25 години (поколението Z), които ще бъдат двигателите на икономиката, културата и националните постижения в следващите три десетилетия?
Това изследват социолози и други експерти в проекта "Млада България", осъществен от "Булевард България" заедно с агенция "Насока".
"Ние постоянно очакваме от младите хора, но ако вземем градската среда, ще видим, че не им създаваме удобства за техните занимания. Знаехме, че те до голяма степен са функция на средата си, на родителите, на държавата. С изследването искахме да видим какво е важно за тях, кои са техните образи, герои, какви ценности формират", каза пред БНР-Радио София журналистът Сибина Григорова.
В екипа са още писателят и университетски преподавател Георги Бърдаров, рекламния експерт Мария Милушева, както и Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
У нас, за разлика от връстниците им в западните страни, младите не се интересуват толкова от глобалното затопляне, например, просто защото това не е проблем от дневния ред на България, обясни психологът Детелина Стаменова.
Младите българи са оптимисти за личното си развитие и не толкова за държавата, е един от изводите в изследването.
Родители невинаги отстъпват с амбициите си заради талантите на децата.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.
Гостите са:
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..