Община Самоков ще изработи План за организацията на транспортната схема, чрез който ще се оптимизира транспортното обслужване и ще се повиши качеството на услугата.
"Искаме да улесним хората които работят, които посещават курортите, както и учениците. В момента се прави проучване като част от проект за оптимизация – линии на градския транспорт, начини на работа, брой пътници. Разчитаме на анкета. Ще анализираме кой как ходи на работа в общината. Транспортът има и икономически, и социални функции, той трябва да е удобен за гражданите", съобщи пред БНР-Радио София Ангел Джоргов, кмет на Община Самоков.
За Плана първоначално ще бъде изработена графична схема с маршрутите, които обслужват транспортните линии, в това число и градските. Ще бъде отразена уличната мрежа и съответните дестинации, които са обект на транспортната схема.
Ще бъде възложено да се предоставят изходни данни за броя на жителите по населени места, за броя на жителите по райони в град Самоков, както и в малките населени места, които не са регистрирани по настоящ или постоянен адрес.
Ще се вземат изходни данни за дневната посещаемост на курортите Мальовица, Белчин бани, както и на туристическия комплекс "Цари Мали град". Мониторингът на Боровец ще бъде направен на база хотелска заетост.
Разработката ще бъде част от концепцията за „Умен град”.
По Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат доставени 5 електробуса, допълни Джоргов. Те ще бъдат включени в градския транспорт най-късно в началото на 2025 г.
"Искаме да осигурим сигурни и безопасни транспортни средства, топли през зимата и климатизирани през лятото, хората да ги предпочитат", допълни кметът.
Той се е амбицирал още да бъде изградена общинска автогара със зарядни станции, както и общинско предприятие за градски транспорт. Засега е принуден да разчита на външни превозвачи.
Освен за транспорта, Джоргов и неговите сътрудници работят интензивно и по инфраструктурни проекти, включително по текущите ремонти и проблемни водопроводи, корекции на реки и ПУП.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..