Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека. Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност. Този човек наричат Учителя! Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло братство в едно предаване е невъзможна задача.
Затова отсега да призная - ще ви запозная с Учителя Дънов според скромните ми възможност и опит. Във времето съм търсил и откривал разкази за Петър Дънов. Заслушвал съм се в неговите послания. Виждал съм как неговите последователи изпълняват тези движения от природата, наречени паневритмия. Присядал съм в в Градинката на Учителя в Изгрева и съм се питал - как се появява такава изключителна личност?
За да намерим възможни обяснения за живота и делото на Петър Дънов ще попитаме последователи и изследователи на неговите завети. Тръгваме от Изгрева - селището на Учителя и неговите братя и сестри. Мястото в София, от което и днес те посрещат енергията на първите слънчеви лъчи.
В своя уютен дом в Изгрева ни посрещат Галина Герасимова - режисьор, дългогодишен управител на Издателството на “Бялото братство” и Андрей Грива - музикант, колега от Българско национално радио и дълъг период говорител на Обществото на бялото братство. Всеки от тях споделя за личната си история с духа, словото и заветите на Учителя.
След 7 години в Щатите и кратък престой във Великобритания, Петър Дънов се завръща в България. В “Историята оживява” продължаваме разказа за Учителя по повод 160 години от неговото рождение. В своята къща на Братството ни посреща Цвета Коцева - последовател и изследовател на Словото на Петър Дънов:
160 години от идването на Учителя Петър Дънов при българите, неговите напътствия, въздигащи песни и свързващата ни с природата паневритмия изглеждат все така приложими.Думите на Дънов отново обличат в смисъл битието. Една от задачите на Учителя е да покаже възможен начин човек да се чувства добре със себе си. И така да се усеща полезен за обществото, за хората. Какъв е пътят към чистото добруване според Учителя? Слушаме отново Цвета Коцева, Галина Герасимова и Андрей Грива, както и откъси от албума “Из извора на българката душа - Музика от Учителя”. Изпълненията са на Виделин Джеджев - цигулка и Виктор Илиев - пиано и аранжимент на произведенията на Учителя Петър Дънов - “Сила жива”, “Моето слънце днес ще изгрее” и “Вечер, сутрин”.
Предстои ни да научим заедно за едно специално място във все още хубавата ни София. То се намира на познатата улица “Опълченска”. Там в цветния двор, излъчващ смиреност и братски дух, се възражда “Къщата на светлината”. Къщата, в която живее Петър Дънов в продължение на приблизително 21 години преди да отиде на Изгрева. Тя, както споменахме, се намира на улица “Опълченска”66 в София. Историята на сградата буди интерес у всеки, който се докосне до нея. За съжаление, след промените през 89-а софийският дом на Дънов се руши, срива и очевидно бива оставен на волята на съдбата. През 2022-ра обаче това се променя. Водени от любовта и вярата в себе си, Обществото на Бялото братство намират решение.
С усилията на Христо Вътев - председател на Обществото на Бялото братство, адвокат Руска Дечева, архитект Данка Василева и строителя Костик Михайлов, благодарение на труда и даренията на хора с различни положение и възможности, започва процес по възстановяването на Къщата на светлината.
Отиваме там, за да се срещнем с архитект Данка Василева - един от хората, ръководещи спасяването на Бялата къщата на улица “Опълченска” в София:"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..