"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция.
"Спортът като цяло е един процес, който за разлика от живота не продължава 70-80 години, едно спортно поколение има доста по-къс живот, максимум 20-25 години. Едно от най-важните неща е то да работи с човек, който разбира от работата си и познава всяко едно от децата с които работи, за да може да извлече от него максималният потенциал. Испанците просто имат една много стабилна спортна система, както и французите, които в последните години виждаме да се развиват изключително добре както в колективните, така и в индивидуалните спортове", коментира журналистът.
"В момента е абсолютно ясно на всички, че испанският футбол е доминиращият футбол в Европа праз 21 век. Те са действащи олимпийски шампиони по баскетбол, с един отбор, който спечели титлата през есента на 2022 година, когато никой не ги смяташе за фаворити, те отново излязоха без голяма част от звездите си, една група ветерани с няколко по-млади момчета и отново показаха това, което и сега – отборен дух и тук няма нищо случайно, нито става въпрос за супер звезди. Истината се крие в цялостната организация и цялостната спортна система на Испания, която безотказно работи, година след година", подчерта още той.
Кедърът акцентира и върху богатата обща култура на страната. Сред 11-те прочути личности на Испания фигурират имената на Салвадор Дали, Пабло Пикасо, Ел Греко, Мигел де Сервантес, Франциско Гоя и независимо дали харесваш някого или не, можеш да видиш, че и в спорта и в изкуството и в архитектурата в страната на баските са известни със своята непримиримост, а Билбао, в момента е един от центровете на Европейската култура.
Ние защо не сме така?
"Просто защото ние за да сме така, трябва всеки да се огледа в себе си, да си върши работата качествено и да не се оплаква толкова, защото доста хора са живели доста по-зле от нас през всичките години, дори в години на капитализъм", изтъкна Камен Алипиев-Кедъра.
Отново за футбола:
"За мен едно от най-необяснимите неща е огромния хейт по Гарет Саутгейд, който води отбора на Англия от осем години, преди него Англия ни е била на финал на Европейско първенство, сега те са 2 пъти на финал", сподели журналистът.
Още от коментара му, може да проследите в разговора. Браво казахме и за успеха на нашите момичета в женския волейбол, където отборът ни за девойки до 18 години стана европейски шампион. Това е едва втората европейска титла за женското направление във волейбола в България, след легендарната победа на женския национален отбор срещу отбора на Съветския съюз през 1081 година, отбеляза още Камен Алипиев-Кедъра.
По думите му хората, които се занимават със спорт знаят как се случват нещата. "Ние имаме готовите рецепти, но никой като че ли не иска да ги прилага. За да приложиш една рецепта за развитие, ти трябва да промениш една система, която е много закостеняла", изтъкна той.
"В България има изключителен потенциал и в женския волейбол и баскетбол, но за съжаление той не се използва. Смятам, че с малко повече инвестиции и усилия, женските отбори по волейбол и баскетбол могат да стигнат до много по-добри позиции, отколкото мъжките", категоричен бе Кедъра.
В анализа за тенис турнира "Уимбълдън" се включи и един от най-големите почитатели на тениса сред рокаджиите – Жоро от "Остава".
Чуйте повече в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..