През 1975 година са проведени първите Чакърови тържества. След прекъсване от десет години, те са възстановени през 2013 година по идея на Клуб на любителите на историческо оръжие "Чакър войвода", с подкрепата на община Самоков. "Този празник не възражда само една традиция, той е извор на уважение към корените ни – облекло, обичаи, занаяти. Чакъровите тържества са хранителница на българщината", посочват от община Самоков. Подробности разказа Георги Николчов, председател на Клуб на любителите на исторически оръжия "Чакър войвода".
"Идеята за възстановяването на Чакъровите празници е да покажем на живо част от живота и делото на Чакър Войвода. Да пресъздадем живи картини от това, което той е вършил. Той е бил защитник не само на онеправданите българи, той е бил защитник и на бедните турци. Защитавал е територия от Ихтиман до Сапарева баня, а освен това е дал обет и клетва, бил е и защитник на Рилския манастир", сподели Николчов.
По думите му има такава история, че много зъл албански разбойник е решил да нападне Рилския манастир и да го плячкоса. Чакър войвода узнава за тази работа, причаква го преди манастира, разбива бандата на албанските разбойници и обезглавява главатаря им. Мълвата гласи, че оттогава никой не е посмял да нападне Рилската света обител.
"В нашия клуб членуват хора, които по душа са родолюбци и патриоти. Те са от различни политически сили, но нас ни обединява само едно - да запазим традициите, да запазим българския дух и това е, което е. Даже идват сродни клубове от цялата страна, над 30 клуба", сподели Николчов.
Той отбеляза, че в клуба е забранено да се говори за политика, както и да се прокарват каквито и да е политически идеи. Наказанието за такива дейности е изключването от клуба, което е и тайната на обединението. Спонсорите не желаят имената им да бъдат оповестявани, категоричен е Николчов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Европейската комисия открива наказателна процедура срещу България и още 22 държави от ЕС затова, че не са въвели изцяло европейските правила за киберсигурност. Крайният срок за въвеждането им е бил 17 октомври. Експертът по киберсигурност Владислав Венев е бил част от Работната група по създаване на Закона за киберсигурност в България през..
Най-добрите студентски проекти за комуникационна кампания на тема "GEN Z събужда града" бяха отличени в традиционния конкурс "Като Бернайс". Десетото юбилейно издание на фестивала "Денят на Бернайс", в чийто рамки се провежда конкурса и тази година се организира от Българското дружество за връзки с обществеността. Състезанието цели да..
Над 300 от произведенията на Владимир Димитров-Майстора , мисли, спомени и отношение към твореца от страна на 15-20 различни личности са включени в най-новото луксозно издание, посветено на големия български художник. Книгата е дело на екипа на художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил. За корица е послужил..
В двата най-големи български града - София и Пловдив се проведе Национална конференция за донорството на генетичен материал, организирана от Изпълнителната агенция "Медицински надзор" и Фондация "Искам бебе". Целта е да се повиши осведомеността за значението на донорството на генетичен материал, както и да се насърчи диалога между държавата,..
Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с "Коледна приказка" , микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини в един спектакъл. Той ще се представи пред публиката на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини,..
За десета поредна година Студентският съвет при Софийския университет “Св. Климент Охридски“ организира най-топлото си събитие, приканвайки студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се включат в доброволческата инициатива “Минута за Коледа“ . Инициативата се провежда от 2015 година, като досега посланици на кампанията са..
Третата премиерна дата на силния и неповторим спектакъл "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа в Софийската опера и балет ще бъде на 15 декември, неделя, от 16 часа. Борба за любов, ревност, силни страсти и отмъщение – това е в основата на тази разтърсваща опера. Обречената любов на звездата Адриана Лекуврьор (1692 -1730) поставя въпроса..