През 1975 година са проведени първите Чакърови тържества. След прекъсване от десет години, те са възстановени през 2013 година по идея на Клуб на любителите на историческо оръжие "Чакър войвода", с подкрепата на община Самоков. "Този празник не възражда само една традиция, той е извор на уважение към корените ни – облекло, обичаи, занаяти. Чакъровите тържества са хранителница на българщината", посочват от община Самоков. Подробности разказа Георги Николчов, председател на Клуб на любителите на исторически оръжия "Чакър войвода".
"Идеята за възстановяването на Чакъровите празници е да покажем на живо част от живота и делото на Чакър Войвода. Да пресъздадем живи картини от това, което той е вършил. Той е бил защитник не само на онеправданите българи, той е бил защитник и на бедните турци. Защитавал е територия от Ихтиман до Сапарева баня, а освен това е дал обет и клетва, бил е и защитник на Рилския манастир", сподели Николчов.
По думите му има такава история, че много зъл албански разбойник е решил да нападне Рилския манастир и да го плячкоса. Чакър войвода узнава за тази работа, причаква го преди манастира, разбива бандата на албанските разбойници и обезглавява главатаря им. Мълвата гласи, че оттогава никой не е посмял да нападне Рилската света обител.
"В нашия клуб членуват хора, които по душа са родолюбци и патриоти. Те са от различни политически сили, но нас ни обединява само едно - да запазим традициите, да запазим българския дух и това е, което е. Даже идват сродни клубове от цялата страна, над 30 клуба", сподели Николчов.
Той отбеляза, че в клуба е забранено да се говори за политика, както и да се прокарват каквито и да е политически идеи. Наказанието за такива дейности е изключването от клуба, което е и тайната на обединението. Спонсорите не желаят имената им да бъдат оповестявани, категоричен е Николчов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Българският лекарски съюз (БЛС) прави първата крачка към задължително следдипломно обучение . Съсловната организация проведе форум, на който "светна червената лампичка" към всички институции. "Надяваме се на бърза реакция, за да вървим напред", изтъкна пред БНР-Радио София д-р Николай Брънзалов, председател на БЛС . Той обясни, че в..
Николай Братоев-Крижицки издава нова книга “Софийски импресии” , посветена на Стара София. Новата книга е сборна - с 25 разказа отново вдъхновени от миналото на столицата. “Книжното тяло е почти готово, корицата е готова, така че след януари ще излезе”, казва Николай Братоев-Крижицки , който спокойно може да бъде наречен фото археолог. Тази..
На 9 декември православните християни честват зачатието на св. Анна – майка на Богородица, потомка на Аароновия род. Както е записано в житието на светите богоотци Йоаким и Анна, те дълги години нямали деца въпреки своя праведен и скромен живот. Анна и Йоаким постоянно отправяли молитви към Бог да ги дари с рожба. Един ден Ангел Господен се явил пред..
Новото пространство за изкуство и срещи – сцената в "Централни хали", ще бъде домакин на "Коледно поетично-музикално соаре с Багряна". На 12 декември, четвъртък, от 19:00 часа, три актриси - Искра Ангелова, Жорета Николова и Снежина Петрова ще ни пренесат в света на голямата поетеса Елисавета Багряна. Те ще прочетат някои от любимите си нейни..
В предаването "Добър вечер, София“ младият актьор и режисьор Денис Николов разказа за благотворителния коледен спектакъл "Къде е Дядо Коледа?" по текст на Денис Николов и под режисурата на Денис Николов и Анотанета Петрова. Спектакълът ще бъде игран за деца със специални образователни потребности на сцената на Средното училище за..