Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече контейнери за събиране на текстил

Снимка: БГНЕС

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани за оползотворяване на отпадъци от обувки и текстил. По-голямата част от техните договори изтичат през настоящата година, което е добра възможност за предоговаряне на условията, които интересуват общината и гражданите.

"Един от най-големите проблеми, който е идентифициран в завода за механично и биологично третиране на отпадъците, това са дамските чорапогащи. Ако те влязат в смесения битов отпадък създават много проблеми при работата на машините и са много голям бич за работата на завода за третиране на отпадъци. Целта е да ги разделяме колкото се може по-рано и те да бъдат оползотворявани", сподели Бобчева.

Тя подчерта, че амбицията на СО е да може да обхване всички райони в рамките на общината, като във всеки един от тях да бъдат поставени достатъчен брой контейнери, като на всеки 5 хиляди души да има по един такъв контейнер.

Как се рециклира текстилът?

"Истината е, че този отпадък се оползотворява на бизнес принцип, тоест фирмите, които го правят не получават продуктова такса, както е към цветните контейнери. В този случай такава такса няма и идеята е да се събира колкото се може по-чист отпадък, защото в последствие тези фирми го рециклират, от него се произвеждат нов вид настилки, пълнители за юргани, възглавници и др. И всъщност идеята е, че трябва да стимулираме този процес, имаме планирани действия, които са свързани с оползотворяването на тези отпадъци - обувки и текстил. Ще се постараем да намерим места за ремонт и сътрудничество с вече работещи сервизи, шивашки ателиета, ретро магазини и стоки втора употреба. Самият текстил трябва да бъде разделен, защото той пречи на работата на самия завод за механично и биологично третиране. Може би ще организираме и базари за размяна за дрехи втора употреба и въобще да насърчим всичко онова, което е свързано с устойчивата мода", заяви Бобчева.

Какви са правилата за изхвърляне на строителни отпадъци?

Тя уточни, че строителните отпадъци не трябва да се изхвърлят в сивите контейнери, а стъклата и дограмите не бива да бъдат изхвърляни в контейнерите за разделно събиране на отпадъци. Най-добре е хората да ги оставят до контейнерите и те ще бъдат събрани, посъветва Бобчева. Относно чистотата на въздуха и мерките, които трябва да бъдат взети, тя каза:

"Ние предложихме една промяна в самия механизъм, при който тези мерки да бъдат задействани. Освен зелен билет, който струва например 1 лев за цял ден, да има и т. нар. "бял билет", който да бъде напълно безплатен и този механизъм да се въвежда при особено високи нива на замърсяване. Другото предложение е самите граници, при които мерките да бъдат задействани да бъдат намалени и да бъдат съобразени с тези на СЗО."

Тя посочи, че другото важно нещо е работата на нискоемисионната зона, която ще влезе в сила от 1 декември 2024 г. Освен за автомобили тя ще важи и за битовото отопление, като няма да може да се използват печки на твърдо гориво. Бобчева призова гражданите да се включат в някоя от програмите на Столична община за замяна на тези уреди.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00