Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Снимка: БТА

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания.

Това отбеляза пред БНР-Радио София специалистът по нервни болести и отоневролог д-р Петя Ценимир.

Тя изтъкна, че сред предпазните мерки се включва и избягване на излизане на открито в диапазона между 14:30 и 17 ч., когато към високите температури се прибавя и неблагоприятното въздействие на UV лъчите. И припомни, че в слънчевите летни дни трябва носим светли памучни дрехи, да не забравяме да хидратираме организма, да приемаме периодично електролити, заради по-обилното потене.

Не само престоят в гореща среда е нежелателен, рисков е и преходът от по-хладно, от климатизирано помещение например, към високотемпературна среда.

Тогава може да ни причернее, да усетим замаяност, световъртеж, внезапна слабост, изтръпване на крайник, промяна в говора.

При такива оплаквания е редно да се обърнем към невролог, за да се отхвърли сериозна заплаха за здравето.

Д-р Петя Ценимир Снимка: Личен архив

Проследяването на неврологично заболяване се прави след диагностика, но грижата ни за мозъка трябва да е осъзната и всекидневна, посочи още д-р Ценимир. Трябва да отдаваме нужното внимание на двигателната активност, добрата храна и почивка.

Мозъкът се нуждае от всекидневни провокации и задачи, от активност. Да виждаме и научаваме нови неща, за да се правят нови връзки – така удължаваме доброто състояние и функциониране на мозъка. За целта помага ученето на нов език, усъвършенстване на хоби, решаване на пъзели или математически задачи, поддържане на социална активност.


Специалистът обърна внимание и на хората, които произволно или по своя преценка посягат към медикаменти или болкоуспокояващи.

Тя подчерта, че лекарства трябва да се приемат само ако лекар прецени за необходимо. Самолечението може дори да навреди на пациента.

Д-р Ценимир се спря и на някои видове главоболие. И препоръча при възникване, човек да си води дневник на главоболието.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблемите със сметоизвозването на столицата

Години наред Столичната община среща проблеми с чистото извозване и в последствие правилно рециклиране и преработка на генерирания отпадък на територията на града. Така преди малко повече от месец стана ясно, че след като беше наложен по-стриктен контрол при правилното изхвърляне на отпадъци и броят на глобите също се увеличи от страна на ПП – ДБ..

публикувано на 04.09.24 в 17:15

Депресията - какво трябва да знаем и кога да потърсим помощ от специалист?

Депресията е често срещано психично разстройство, при което преобладават чувства на тъга, самота, отчаяние, гняв и апатия. Това не е временно състояние (означавано понякога като депресивно настроение), което преминава след определен период от време, а реално заболяване, за което е необходимо лечение. Тя включва не само ума или мозъка, но и..

публикувано на 04.09.24 в 16:16

Рискове за безопасността при карането на ел. велосипед или тротинетка

Наскоро лоша инфраструктура стана причина за инцидент с младо момче, управляващо електрическа тротинетка, при който то за съжаление изгуби живота си. Това даде пореден повод да се обсъждат и коментират както незавидното състояние на пътища и алеи , така и поведението на някои водачи. Гост по темата в БНР-Радио София беше Иво Делин от сдружение..

публикувано на 04.09.24 в 13:50

"Огън и мотори фест" пали страстите в Самоков с музика и екшън

Какво си представяте, когато чуете словосъчетанието “Огън и мотори“ ? -  Естествено, нещо магическо и зашеметяващо.  Ако искате да станете част от това преживяване, със сигурност ще ви заинтригува това, което ни разказаха момчетата, които гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ – Николай Войнов, Мирослав Демирев и  Кристиян Гочев ...

публикувано на 04.09.24 в 12:19

Електрическите колела са новата страст на велосипедистите

Спускането по велопътеки в планината е много приятно и екстремно, но изкачването на баири съвсем не носи толкова положителни емоции. То е свързано по-скоро с усилие и изисква много време. Нашите зимни курорти използват инфраструктурата си и през летния сезон , за да качват велосипедисти до началото на велотрасетата, но се оказва, че има и друг вариант..

публикувано на 04.09.24 в 11:05

"Остава" с нов сингъл, седмица преди големия концерт в Борисовата градина

След като активната и емблематична група "Остава" има нов сингъл, какво друго ни остава, освен да поканим фронтмена Свилен Ноев да го представи и да направи премиерата в ефира на БНР-Радио София? Това наистина се случи в сутрешния блок в контекста на разговора с вокалиста. "Обичам края на лятото и есента. При всяка нова песен се..

публикувано на 04.09.24 в 10:13

На 7 локации в София ще има спиране на водата

На 4 септември (сряда) във връзка с монтаж на спирателен кран на ул. „Мюнхен“, НПЗ „Искър“, от " Софийска вода" предупреждават, че се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа в района на: НПЗ „Искър“ кв. „Димитър Миленков“ кв. „Абдовица“ с. Бусманци с. Казичене махала Нова Враждебна промишлена зона север на НПЗ „Искър“..

публикувано на 04.09.24 в 07:55