Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Снимка: БТА

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания.

Това отбеляза пред БНР-Радио София специалистът по нервни болести и отоневролог д-р Петя Ценимир.

Тя изтъкна, че сред предпазните мерки се включва и избягване на излизане на открито в диапазона между 14:30 и 17 ч., когато към високите температури се прибавя и неблагоприятното въздействие на UV лъчите. И припомни, че в слънчевите летни дни трябва носим светли памучни дрехи, да не забравяме да хидратираме организма, да приемаме периодично електролити, заради по-обилното потене.

Не само престоят в гореща среда е нежелателен, рисков е и преходът от по-хладно, от климатизирано помещение например, към високотемпературна среда.

Тогава може да ни причернее, да усетим замаяност, световъртеж, внезапна слабост, изтръпване на крайник, промяна в говора.

При такива оплаквания е редно да се обърнем към невролог, за да се отхвърли сериозна заплаха за здравето.

Д-р Петя Ценимир Снимка: Личен архив

Проследяването на неврологично заболяване се прави след диагностика, но грижата ни за мозъка трябва да е осъзната и всекидневна, посочи още д-р Ценимир. Трябва да отдаваме нужното внимание на двигателната активност, добрата храна и почивка.

Мозъкът се нуждае от всекидневни провокации и задачи, от активност. Да виждаме и научаваме нови неща, за да се правят нови връзки – така удължаваме доброто състояние и функциониране на мозъка. За целта помага ученето на нов език, усъвършенстване на хоби, решаване на пъзели или математически задачи, поддържане на социална активност.


Специалистът обърна внимание и на хората, които произволно или по своя преценка посягат към медикаменти или болкоуспокояващи.

Тя подчерта, че лекарства трябва да се приемат само ако лекар прецени за необходимо. Самолечението може дори да навреди на пациента.

Д-р Ценимир се спря и на някои видове главоболие. И препоръча при възникване, човек да си води дневник на главоболието.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15