Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли сондажи за добив в Община Своге?

Жителите са притеснени, проектът не е съгласуван с местната власт

Жителите на общината разпространяват в социалните мрежи карта с местата на евентуалните сондажи

Жители от Община Своге са създали и инициативен комитет с цел спирането на проекта за добив на злато в региона. Те са против този вид дейност, тъй като пряко се застрашава чистотата на въздуха, водата и почвата в района. Според тях са застрашени и множество извори, осигуряващи питейна вода в населените места.

В своето възражение жителите на Своге и близките населени места посочват, че в засегнатия карстов район на площта за търсене, се очаква натъкване на уран, с чиито залежи е известен района. Така се поставят под риск здравето на живеещите.

Гражданите са обезпокоени, че сондажите ще бъдат на метри от домовете им, някои на разстояние по-малко от 50 м. от къщи в района. Те подчертават, че не са проведени консултации с всички заинтересовани страни, включително местни общности, неправителствени организации, бизнес, относно негативните социално-икономически последствия.

"Проектът не е съгласуван с общината. За проблема научихме от социалните мрежи, коментира пред БНР-Радио София инж. Томислав Русимов, главен експерт ”УДО” от Община Своге. – Много са важни източниците на вода за битови нужди в цялата община. Проучването включва сондажи до 2 хил. метра, използване на химически вещества. Наистина сме притеснени. Съгласни сме с позицията на гражданите. На 18 юли входирахме наше възражение в МОСВ."

Сдружение "Балканка" първо сигнализира за проблема. На фейсбук страницата на неправителствената организация бе публикувана информация за процедурата по внасянето на възражения към Доклада за оценка на степента за въздействие на проекта за търсене и проучване, благодарение на която, жителите предприеха действия.

Сондаж Снимка: МОСВ

  • По казуса в отговор до БНР-Радио София от МОСВ разясняват:

"Съгласно Закона за подземните богатства (ЗПБ), министърът на енергетиката е компетентен орган за процедурите по предоставяне на разрешения за търсене и/или проучване на подземни богатства, за сключване на договори за търсене и/или проучване, за одобряване на цялостните и годишни работни проекти за търсене и/или проучване на всички видове подземни богатства и съответно за контрола върху тяхното изпълнение. Обект на процедура по реда на екологичното законодателство и Закона за биологичното разнообразие в Министерството на околната среда и водите е цялостният работен проект за търсене и проучване на подземни богатства – метални полезни изкопаеми в площ „ЕЕ-1”, общ. Своге и общ. Ботевград, обл. София и общ. Мездра, обл. Враца, включващ проучвателни сондажни дейности. За същия е изготвен доклад за оценка на степента на въздействие (ДОСВ) с предмета и целите на опазване на защитените зони (Натура 2000 места)  на основание решение на министъра на околната среда и водите за извършване на оценка за степента на въздействие.

Към настоящия момент процедурата е на етап провеждане на консултации с обществеността по реда на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) на представения на изготвен доклад за оценка на степента на въздействие на цялостния работен проект върху премета и целите на опазване на защитените зони. Всички постъпили становища при провеждането на обществените консултации ще бъдат предоставени на възложителя на проекта за представяне на писмен отговор на поставените въпроси, който ще бъде взет предвид при постановяване на решение за одобряване на проекта. Съгласно Закона за биологичното разнообразие и Наредбата за ОС, проектът може да бъде одобрен само ако заключенията от оценката за степента на въздействие по отношение на предмета и целите на опазване на защитените зони са, че същите няма да бъдат значително увредени."

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35